Menu

Sen nieboszczyka (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788365832825 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Magdalena Rudkowska 
  • Wydawnictwo Instytut Badań Literackich PAN 
  • Ilość stron 256 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Z wielkim zainteresowaniem i przyjemnością przeczytałam książkę Magdaleny Rudkowskiej. Pokazuje ona trend hoffmanizmu jako zjawisko w kulturze polskiej oryginalne, odmienne od dominującego tonu martyrologiczno-patriotycznego, kierunek potężnie związany z europejskim dyskursem. W tej książce tak samo ważna jak teksty literackie jest krytyka: dyskusje i polemiki rozwijające się poprzez cały wiek.
Przekonuje mnie poprawnie udokumentowana teza Autorki,kierunek hoffmanizmu pozwalał wyrazić traumę po powstaniu listopadowym, a tematy obłędu, snu, śmierci, majaków i gorzki humor pasowały lepiej do sytuacji popowstaniowej, a także stanu ducha pisarzy w kraju niż tragizm i realizm. Zwłaszcza u młodego Kraszewskiego, którego opłakana sytuacja życiowa oraz ciężka melancholia zostały szerzej ukazane i są tego przejmującym, charakterystycznym przykładem.
progresywny warsztat,, idealne oczytanie we współczesnej humanistyce, czego dowodem jest imponująca bibliografia, pozwoliły Autorce ująć temat hoffmanizmu w sposób niebanalny, prekursorski i postawić tezy ważne dla poszerzenia naszej wiedzy o kulturze polskiej w XIX wieku.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.