Menu

Społeczność żydowska na Dolnym Śląsku (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788380986312 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Marcin Szydzisz 
  • Wydawnictwo IPN 
  • Ilość stron 280 
  • Rok wydania 2019 

Opis

przez blisko 40 lat w żydowskiej społeczności na Dolnym Śląsku dokonały się poważne zmiany. Obniżyła się widocznie jej populacja. Z powodu kilku fal wychodźstwa żydowskiego z Dolnego Śląska nie udało się zrealizować idei osiedlenia w tym regionie ocalałych z Holocaustu Żydów.

Kilkudziesięciotysięczna społeczność skurczyła się do kilkuset osób, ale nie tylko ilościowe zmiany dotknęły tę ludność. Na początku lat pięćdziesiątych Żydzi, mimo iż już bezdyskusyjnie mniej homogeniczni niżeli ci przedwojenni, cały czas byli prosto identyfikowalni.

Część z nich nadal mówiła w jidysz, uczestniczyła we własnym życiu kulturalnym, pracowała w byłych spółdzielniach żydowskich, a obfita grupa dzieci i młodzieży uczyła się w szkołach prowadzących zajęcia w ich języku.

Pod koniec opisywanego okresu, w latach osiemdziesiątych, postrzeganie żydowskiej tożsamości ograniczyło się do czynników subiektywnych. Tę niewielką społeczność bardziej wiążeło wewnętrzne przekonanie o żydowskości, o wspólnocie losów, aniżeli obiektywne względy, np.

język, kultura czy religia, które by to potwierdzały.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.