Menu

TTIP Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788373837928 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Dunin-Wąsowicz Maria 
  • Wydawnictwo Scholar 
  • Ilość stron 320 
  • Rok wydania 2015 

Opis

7 czerwca 2013 r. UE i USA ogłosiły "świeże handlowe otwarcie" we wzajemnych relacjach, inicjując negocjacje o ustanowienie Transatlantyckiego Porozumienia w dziedzinie Handlu i Inwestycji (Transatlantic Partnership in Trade and Investment, TTIP).
TTIP jest najbardziej znaczącą inicjatywą w historii relacji obu partnerów. Dzięki umowie, zapowiadającej powstanie wspólnego rynku transatlantyckiego, pojawia się szansa strategicznego umocnienia pozycji UE i USA w systemie międzynarodowym.
W końcu listopada 2015 r. Trudno przesądzić, czy i kiedy negocjacje TTIP zostaną zamknięte; jaki będzie zakres umowy; czy i kiedy wejdzie w życie; czy zapewni warunki do realizacji deklarowanych celów. Zadaniem monografii jest przedstawienie problemów leżących u podstaw toczących się rokowań, ich analiza w kontekście koncepcji i metod funkcjonowania przyszłych instytucji transatlantyckich, a następnie próba oceny rezultatów ewentualnego porozumienia, włącznie z procesami instytucjonalizacji współpracy pomiędzy UE i USA. Efekty TTIP będą dotyczyć także Polski jako członka UE.

Autorzy
Książka podejmuje ważne i aktualne zagadnienie dotyczące nowej formuły instytucjonalnej dla wzajemnych relacji UE i USA w ramach Transatlantyckiego Porozumienia w sprawie Handlu i Inwestycji. Publikacja ma charakter pionierski. Zajmuje się stosunkowo słabo opisanym w badaniach naukowych tematem, w głównej mierze dlatego, że umowa nadal jest negocjowana. Co więcej, praca stawia sobie ambitny naukowy cel, starając się ocenić rezultaty TTIP w kilku, niezależnie od instytucjonalnego, wymiarach: ekonomicznym, społecznym, geoekonomicznym i ergonomicznym.
(…) Publikację przygotowali znawcy tematu z kraju i zagranicy - co jest już wielkim, zasługującym na uznanie, osiągnięciem na polskim rynku wydawniczym.

Z recenzji wydawniczej
dr hab., profesor UW Tomasz Grzegorz Grosse

W tomie publikują:
Jarosław Adamowski, Martyn de Bruyn, Christina Ciecierski, Maria Dunin-Wąsowicz, Łukasz Gołota, Małgorzata Grącik-Zajaczkowski, Aleksandra Jarczewska, Mark P. Love, Bruce P. Malashevich, Marcin Święcicki, Rafał Ulatowski, Anna Wróbel, Katarzyna Żukrowska.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.