Menu

Unia triplex (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788365806499 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Włodzimierz Osadczy 
  • Wydawnictwo Von Borowiecky 
  • Ilość stron 243 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Treść pracy jest korzystnie osadzona w realiach przeprowadzonych badań, oparta na materiałach źródłowych i oryginalnych opracowaniach naukowych. Niektóre wnioski przeprowadzone poprzez Autora są mocne i odważne, lecz wiarygodne. Autor wyraźnie mówi o zagrożeniach związanych z banderyzmem, który jest ideologią antychrześcijańską i bałwochwalczą, odbiegającą od standardów cywilizacji europejskiej. Za tę profesjonalność i wiarygodność należy się Autorowi znaczne podziw.
Z recenzji ks. Prof. Józefa Budniaka
Autor dokonał w pracy analizy spojrzenia na unię brzeską z trzech najróżniejszych perspektyw […] Na przekór temu, co stara się wykazywać historiografia ukraińska […], prof. Osadczy wykazał, iż jakkolwiek strona polska, kościelna i polityczna, nie była inicjatorem i konstruktorem unii — a jeśli nawet była, to jej udział nie był decydujący — chociaż dokonała pełnej adopcji unii. Oczywiście wiązała z nią swe cele eklezjalne, jak i polityczne,przeważnie była jej "przedmurzem", do końca swojego istnienia politycznego i i w czasie zaborów broniącym prawa unii do istnienia i wolności. Tym samym to Rzeczypospolita, tak często oskarżana o wrogość wobec unii, ponosiła wielorakie koszty bycia protektorką unii. Były to koszty przeciwstawiania się siłom zewnętrznym - przeważnie Moskwie, a potem Rosji, a także wewnętrznym: obozowi prawosławno-protestanckiemu wspieranemu z zewnątrz przez Moskwę (Rosję) i Prusy i kozakom, którzy byli wewnętrznymi wrogami unii numer jeden i masom chłopskim podburzanym przez wrogów unii w trakcie powstań i buntów, takich chociażby jak koliszczyzna czy ruch hajdamacki. Ogromną ceną krwi, jaką strona polska zapłaciła za wielowiekową opiekę nad unią, było ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, w czym czynny udział miało wielu wiernych i duchownych unickich.
Z recenzji ks. Prof. Stanisława Nabywańca

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.