Menu

Upadek olbrzymów. Historia wspinaczek himalajskich od epoki imperiów do epoki skrajności (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788381780117 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Maurice Isserman|Stewart Weaver 
  • Wydawnictwo Bez Fikcji 
  • Ilość stron 612 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Obowiązkowa pozycja dla entuzjastów literatury górskiej! Pierwsze udane wejście na Mount Everest sir Edmunda Hillary’ego i jego szerpijskiego towarzysza Tenzinga Norgaya w 1953 roku jest prawidłowo znanym faktem.

Natomiast dużo osób nie zna niesamowitych historii innych śmiałków, którzy próbowali zmierzyć się z najistotniej niebezpiecznymi górami na świecie – Himalajami. W tej z rozmachem opowiedzianej i bogato ilustrowanej książce dwaj historycy Maurice Isserman i Stewart Weaver przedstawiają pierwszą od pół wieku nad wyraz obszerną, obfitą w i intersujące fakty historię wspinaczek himalajskich.

W powieści znajdują się relacje z najważniejszych wypraw od początku XIX wieku. Autorzy nie szczędzili także bardzo ważnej otoczki kulturalno-społecznej, która miała znaczący wpływ na zapoczątkowanie wielu z nich.

W powieści są przedstawione takie postaci jak: Martin Conway, który stał na czele pierwszej himalajskiej ekspedycji w 1892 roku, czy także Fanny Bullock Workman, pionierki w wyprawach po łańcuchu Karakorum.

George’a Mallory’ego, romantycznego męczennika Everestu, Charlie Houstona, który poprowadził amerykańską ekspedycję na K2 w latach 30. I 50. XX wieku, Ang Tharkaya legendarnego Szerpy, i wielu innych. Autorzy opisują wpływ politycznych i społecznych zmian na świat himalaizmu i przedstawiają złożoną analizę kultury wspinaczkowej i tego, co dawniej było ważne dla wspinaczy.

Współpraca i partnerstwo himalaistów zostały zastąpione przez indywidualne ambicje i chęć zdobycia sławy. Recenzje i nagrody Zdobywca prestiżowej nagrody Banff Mountain Book Festival Award „Autorom Upadku olbrzymów udało się uchwycić samą istotę himalaizmu.

Książka jest rewelacyjnie napisana i jest źródłem gruntownej wiedzy dla wszystkich zainteresowanych tym tematem”. Charles S. Houston, współautor K2: The Savage Mountain „Maurice Isserman i Stewart Weaver dzielą się z nami niezapomnianymi historiami z najwyższych szczytów świata.

Dzięki dogłębnej analizie autorów dowiadujemy się o kontrowersjach, dramatach i tajemnicach towarzyszących tym wyprawom. Ta książka w niezwykle przemyślany sposób i także z naukowego punktu widzenia otwiera przed nami świat wspaniałych osobowości himalaizmu.

Zupełnie nowe dane, intrygujące detale, wnikliwe interpretacje i inteligenta ironia autorów sprawiają, że jest to książka, którą niezbędnie powinni przeczytać równocześnie „wpinacze kanapowi”, jak na dodatek wszyscy ci, którzy planują wyprawy wysokogórskie”.

Arlene Blum, autorka Breaking Trail: A Climbing Life „To z pewnością podstawowa książka o historii himalaizmu, jasna, przezroczysta, wolna od zbędnego żargonu i tak gruntowna, że jakiekolwiek próby napisania czegoś lepszego są w pełni zbędne”.

Nick Clinch, kierownik amerykańskiej wyprawy na Gaszerbrum I (1958), były przewodniczący American Alpine Club „To wyśmienita książka do zaznajomienia czytelnika z ideą himalaizmu, poznania niesamowitych historii górskich oraz zrozumienia znacznych poświeceń, które się za nimi kryją.

ponadto, zarówno historycy, jak i badacze i hobbiści będą zachwyceni unikatową i dogłębną analizą ewolucji himalaizmu i najważniejszych czynników, które miały na nią wpływ”. Greg Glade, właściciel Top of the World Books „Isserman i Weaver, dwóch skromnych wysokogórskich wędrowców, wspięło się na swój własny spory szczyt, pisząc porywającą, dogłębną i przezroczystą historię wspinaczek w Himalajach, która nie tylko zdołała zobrazować prawdziwą esencję pokaźnych sukcesów i porażek wysokogórskich, lecz też zaprezentować je w szerszym historycznym kontekście”.

Tom Hornbein, autor Everest: The West Ridge O autorach Maurice Isserman jest wykładowcą historii w Hamilton College. Mieszka w Clinton w stanie Nowy Jork. Stewart Weaver jest wykładowcą historii na University of Rochester.

Mieszka w Rochester w stanie Nowy Jork. Obaj są zapalonymi rowerzystami oraz wspinaczami. Opis pochodzi od wydawcy.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.