Menu

Walka o tron (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788364505393 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Marcin Sawicki 
  • Wydawnictwo Fundacja Sąsiedzi 
  • Ilość stron 250 
  • Rok wydania 2017 

Opis

Aleksander Łukaszenka, prezydent Białorusi, nazywany „ostatnim dyktatorem Europy", konsekwentnie generuje swój wizerunek najlepszego przyjaciela Chin w Europie. W jakich okolicznościach i kiedy zrodził się pomysł tej egzotycznej zażyłości? Jakie korzyści ze współpracy czerpią dwa, jakże odmienne, kraje o nieporównywalnym potencjale politycznym i gospodarczym? Na ile wreszcie sprawnie funkcjonuje współpraca Pekinu z Mińskiem?
Czy mowa o książce z dziedziny politologii? Nie, to temat nowej, barwnej, reporterskiej opowieści Marcina Sawickiego, autora Pestek winorośli i trzech jabłek. Reportaży z podróży do Gruzji i Armenii i Morza światła. Opowieści tadżyckich.
Sawicki, podróżując po Białorusi „chińskim szlakiem", obserwuje, jak kształtują się kontakty białorusko-chińskie na poziomie relacji międzyludzkich. Jedzie pomiędzy innymi do prawidłowuszu, prowincjonalnego miasteczka, gdzie w 2015 roku doszło do dramatycznego protestu chińskich robotników. W Mińsku słucha opowieści o trudnej miłości Chinki do Białorusina, tam poznaje historię Chińczyka - wokalisty stołecznego zespołu folkowego „Tutejsza Szlachta". W swojej podróży dociera także na plac budowy obszernego Kamienia, „miasta przyszłości", flagowego chińsko-białoruskiego przedsięwzięcia infrastrukturalnego na „nowym jedwabnym szlaku". W Witebsku Sawicki poszukuje śladów chińskich komunistów, uczestników antyfaszystowskiego ruchu oporu. Na skutek czego otrzymujemy barwny obraz Białorusinów i Białorusi widzianej z nietypowej, bo dalekowschodniej perspektywy.
Warto poznawać chiński punkt widzenia, bo Państwo Środka odgrywać będzie coraz obszerniejszą rolę w świecie. Warto przyglądać się Białorusinom, bliskim nam geograficznie i kulturowo sąsiadom. Reportaż Marcina Sawickiego jest prawidłowym punktem wyjścia do postawienia sobie pytań: co dalej? Parafrazując bowiem Stanisława Wyspiańskiego, wygląda na to, iż Chińczycy w Europie trzymają się coraz mocniej, pytanie tylko, co za tym idzie dla Europy

Podtytuł: Chiński notatnik z Białorusi
ISBN: 9788364505393
Kod paskowy: 9788364505393
Autorzy: Sawicki Marcin
Wydanie: 1
Rok wydania: 2017
Kod wydawcy: 32010
Miejscowość: Białystok
ilość stron: 250
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
PKWiU: 58.11.1
Format: 14.5x20.6
Głębokość (mm): 16
Waga: 0.314
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.