Menu

Warszawa literacka w okresie międzywojennym - Piotr Łopuszański (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788380970878 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Piotr Łopuszański 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Prószyński i S-Ka 
  • Ilość stron 448 
  • Rok wydania 2017 

Opis

Lata dwudzieste i trzydzieste w Warszawie to okres niezwykłej erupcji talentów, kolorowych historii i przemian samej stolicy. W Warszawie działali najwybitniejsi pisarze. To tutaj toczyło się różnobarwne życie artystyczne. Do teraz krążą powstałe wówczas anegdoty. Autor stara się pokazać pisarzy od strony nie tylko zawodowej, ale i prywatnie, niejako w szlafroku.
Warszawscy literaci okresu międzywojennego byli ludźmi o bogatych osobowościach. Każdy z nich miał jakieś dziwactwo, coś go wyróżniało. Irzykowski nie umiał zawiązać krawata. Nosił więc tzw. Krawatki, czyli niedbale zasupłane wstążki. Gałczyński i Nałkowska pisali zielonym atramentem, który dawał im natchnienie. Strug pisał na barwnych kartkach. Boy używał maszyny do pisania i tylko poprawki dodawał ręcznie. Lubił zmieniać swoje teksty także w korektach.
Witkacy, Choromański i Giedroyć zażywali narkotyki, Dąbrowska brała strychninę. Lechoń był lekomanem. Tuwim cierpiał na agorafobię i całymi dniami nie wychodził z domu.
Uniłowski i Słonimski nie mieli matury. Tuwim, Gałczyński i Broniewski nie ukończyli studiów. Broniewski i Sergiusz Piasecki siedzieli w więzieniu. Piasecki i Giedroyć mieli związki z polskim wywiadem.
Witkacy, Słonimski i Jan Nepomucen Miller pojedynkowali się. Słonimski, Dołęga i Nowaczyński brali udział w bójkach. Antoni Słonimski odbił Kazimierzowi Wierzyńskiemu narzeczoną, z którą się potem ożenił. Leśmian jeździł do Warszawy z Zamościa do kochanki, tłumacząc żonie, iż jedzie kupić masło warszawskie, bo zamojskie jest gorsze. Po powrocie poety do domu okazywało się, iż masło ma etykietkę mleczarni z Zamościa.
Hemara we wrześniu 1939 roku zostawiła żona, Maria Modzelewska. W liście napisała mu: „Jasiu, nie gniewaj się, musiałam, zostawiam ci Józię". Wspomniana Józia była jej matką.
Takie historie na tle Warszawy międzywojnia pokazuje Piotr Łopuszański w swej książce.
Piotr Łopuszański (ur. 1966) – pisarz, publicysta. Z wykształcenia filozof. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim także polonistykę i historię sztuki. Jako publicysta zadebiutował w 1991 roku na łamach prasy literackiej. Publikował m.in. Na łamach „Życia Warszawy", „Przeglądu Artystyczno-Literackiego", „Twórczości", „Podkowiańskiego Magazynu Kulturalnego", „Pamiętnika Literackiego", „Stolicy" i „Skarpy Warszawskiej".
Zajmuje się badaniem życia i twórczości Bolesława Leśmiana, o którym wydał 3 książki. W dodatku opublikował m.in. Biografię „Gustaw Holoubek. Filozof bycia", oraz „Warszawę literacką w PRL" i książkę „PRL w stylu pop".

ISBN: 9788380970878
Kod paskowy: 9788380970878
Autorzy: Łopuszański Piotr
Wydanie: 1
Rok wydania: 2017
Kod wydawcy: 31155
Miejscowość: Warszawa
liczba stron: 432
Oprawa: Twarda
PKWiU: 58.11.1
Format: 15.7x21.1
Głębokość (mm): 41
Waga: 0.678
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.