Menu

Wielka wojna Polaków 1914-1918 (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788301197827 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Andrzej Chwalba 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Naukowe Pwn 
  • Ilość stron 456 
  • Rok wydania 2019 

Opis

28 czerwca 1914 roku ofiarą zamachu w Sarajewie padł następca tronu austro-węgierskiego, arcyksiążę Franciszek Ferdynand. Jego śmierć stała się iskrą, która wysadziła beczkę prochu, na której już do lat siedziała cała Europa. Nieprzystępny układ sojuszy i powiązań międzynarodowych, rywalizacja mocarstw nie tylko na arenie europejskiej, lecz także na obszarze posiadłości kolonialnych, kryzysy dyplomatyczne i krzyżujące się interesy – to wszystko sprawiało, iż wojna od jakiegoś czasu wisiała w powietrzu. Lecz państwa polskiego nie było wtedy na mapie, na ziemiach polskich pilnie śledzono rozwój sytuacji i wiązano z nią wielkie nadzieje. Po raz pierwszy od czasów napoleońskich zaborcy mieli stanąć naprzeciw siebie w krwawym konflikcie...
Książka w przestępny i niezwykle atrakcyjny sposób prezentuje całościowy obraz zmagań i losów Polaków w latach 1914–1918. Autor pokazuje losy milionów mieszkańców dawnej Rzeczypospolitej od dnia wybuchu I wojny światowej do 11 listopada 1918 roku, daty symbolicznej, gdy na froncie zachodnim doszło do zawieszenia broni i zakończenia wojny, a w Polsce do przekazania władzy wojskowej poprzez Radę Regencyjną Józefowi Piłsudskiemu. Opowiada o losach trzech zaborów i trzech obszarów okupowanych, praktykach okupantów, które później pozostały powtórzone w obszerniejszej skali i w brutalniejszej formie w trakcie II wojny światowej, o aktywności najwybitniejszych polskich polityków i wojskowych, wysiłku politycznym i militarnym, który doprowadził do „polskiego listopada" 1918 roku i odzyskania niepodległości, a także o umęczonych przez wojnę bezimiennych świadkach i uczestnikach historii.
Opowieść nie koncentruje się wyłącznie na dziejach militarnych i politycznych, odnajdziemy tu także obrazki z życia codziennego: problemy z aprowizacją, higieną, demoralizacją za każdym razem towarzyszącą okresom wojennym. Do tej pory brakowało tak wielostronnej syntezy. Poprzez prawie 100 lat historycy w swoich badaniach nad ziemiami polskimi w dużej Wojnie ograniczali się w głównej mierze do kwestii politycznych i wojskowych, a z ujęciami całościowymi mogliśmy się zapoznać tylko w podręcznikach akademickich i syntezach historii Polski. Obfita Wojna Polaków z powodzeniem zapełnia tę lukę.

ISBN: 9788301197827
Kod paskowy: 9788301197827
Autorzy: Chwalba Andrzej
Wydanie: 1
Rok wydania: 2018
Kod wydawcy: 20411
liczba stron: 456
Oprawa: Miękka
PKWiU: 58.11.1
Format: 15.0x23.5cm
Głębokość (mm): 23
Waga: 0.66
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.