Menu

Więzi braterskie we wczesnym średniowieczu. Wyobrażenia i praktyka społeczna (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788373545403 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Aneta Pieniądz 
  • Wydawnictwo Homini 
  • Ilość stron 318 
  • Rok wydania 2015 

Opis

Jaką rolę więzi braterskie odgrywały w zachowaniu spójności grupy rodzinnej i pozycji społecznej jej członków, także w sytuacjach zagrożenia? Jakie relacje łączyły brata, bratową i bratanków? Jakie wzorce i wartości kształtowały wyobrażenie autora o tych stosunkach? Co oznaczało bycie bratem u schyłku VIII w.?

Ku mojemu zdziwieniu, wstępna kwerenda bibliograficzna pokazała, iż problem relacji między braćmi jest słabo rozpoznany w literaturze. W zasadzie jedynym zagadnieniem, które doczekało się dużych analiz, były stosunki między synami Ludwika Pobożnego i ich rywalizacja o władzę. Z drugiej strony, przedmiotem aktywnych studiów były te formy przeciętniewiecznych wspólnot, które odwoływały się do metaforycznie rozumianego braterstwa.

Ten brak badań nad problemem więzi biologicznego braterstwa wydał mi się tym bardziej zaskakujący, iż przy okazji moich badań nad różnymi zagadnieniami dotyczącymi historii pań i rodziny, rola braci okazywała się być niejednokrotnie kluczowa. W języku źródeł wczesnośredniowiecznych terminy „brat" i „braterstwo", wykorzystywane równocześnie w sensie dosłownym, jak i metaforycznym, są wszechobecne. Niniejsza praca stanowi próbę odpowiedzi na postawione na początku pytania. (od Autorki)

Podtytuł: Wyobrażenia i praktyka społeczna
ISBN: 9788373545403
Kod paskowy: 9788373545403
Autorzy: Pieniądz Aneta
Rok wydania: 2015
Kod wydawcy: 25410
Miejscowość: Kraków
ilość stron: 318
Oprawa: Miękka
PKWiU: 58.11.1
Format: 16.0x23.0cm
Głębokość (mm): 22
Waga: 0.435
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.