Menu

Wołyń. Mówią świadkowie ludobójstwa (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788376745282 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Marek A Koprowski 
  • Wydawnictwo Replika 
  • Ilość stron 288 
  • Rok wydania 2016 

Opis

Wspomnienia naocznych świadków!
Niniejszy tom zawiera relacje żołnierzy walczących na Wołyniu. Tych, którzy, choć coraz mniej liczni, jeszcze żyją, jak i tych, którzy odeszli już na wieczną wartę i wydania tej książki nie doczekali.
Nie ma już wśród nas płk. Jana Niwińskiego czy Bogusława Rosińskiego. Niektóre z osób, dzielące się tutaj swymi relacjami, jak Zygmunt Mogiła-Lisowski czy Franciszek Leszczyński mają już kłopoty z poruszaniem się i rzadko opuszczają mieszkania. Franciszek Leszczyński ukończył 96 lat i jest najstarszym żyjącym żołnierzem dywizji, który przeszedł cały jej szlak bojowy, dźwigając ciężki karabin maszynowy. Jeszcze i dziś zrywa się w nocy oblany potem, bo zdaje mu się, że słyszy komendę: „Broń maszynowa do przodu!". Autorkami relacji są także sanitariuszki Wacława Borucińska i Dyoniza Szwed.
Wszyscy rozmówcy producent Koprowskiego dają świadectwo prawdzie o tym, iż w 1943 roku Ukraińcy przeprowadzili na Wołyniu zaplanowane ludobójstwo Polaków. Jak na dodatek, iż dokonali tego z bezwględnym okrucieństwem!
Z relacji żołnierzy 27 WDP AK czytelnik dowie się o wielu niebanalnych szczegółach z życia Wołynia przed II wojną światową, a także podczas pierwszej okupacji sowieckiej. Pozna również powojenne losy bohaterów zawartych w tomie opowieści.
Książka gromadzi liczącą kilkaset nazwisk, unikatową listę obrońców Przebraża, ustalonych przez śp. Ppłk. Mirosława Łozińskiego, którego pamięci cały ten tom został poświęcony.
Choć Wołyń. Mówią świadkowie ludobójstwa jest książką samodzielną, można potraktować ją jako kontynuację zbiorów wspomnień zawartych w książkach Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013? Akt I, Akt II i Akt III, a także Wołyń. Wspomnienia żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.
Marek Koprowski jest jednym z najciekawszych polskich popularyzatorów historii.
„Do Rzeczy"
Marek A. Koprowski
Pisarz, dziennikarz, historyk zajmujący się tematyką wschodnią i losami Polaków na Wschodzie. Plonem jego wypraw i poszukiwań jest ponad dwadzieścia książek, z czego osiem ukazało się nakładem Wydawnictwa Replika. Za serię Wołyń. Epopeja polskich losów 1939–2013 otrzymał Nagrodę im. Oskara Haleckiego w kategorii „najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku". Jest też laureatem nagrody „Polcul – Jerzy Bonicki Fundation" za działalność na rzecz utrzymania kultury polskiej na Wschodzie.

ISBN: 9788376745282
Kod paskowy: 9788376745282
Autorzy: Koprowski Marek A.
Kod wydawcy: 30411
Miejscowość: Zakrzewo
ilość stron: 288
Format: 14.5x20.5cm
Głębokość (mm): 23
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.