Menu

Zamieszki ekscesy i demonstracje (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788389243096 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Tomasz Marszałkowski 
  • Wydawnictwo ARCANA 
  • Ilość stron 500 
  • Rok wydania 2015 

Opis

DŁUGO OCZEKIWANY DODRUK! Książka Tomasza Marszałkowskiego prezentuje Kraków międzywojenny z zupełnie nieznanej strony - jako miasto żywiołów, tłumów, radykałów i twardych pragnień od władzy. Takiego królewskiego miasta jeszcze nie widzieliście.

Demonstracje uliczne, przeradzające się w starcia z siłami porządkowymi również innymi grupami ludzi, stanowiły i stanowią wyjątkowo ważną część życia społecznego i politycznego. Nie inaczej było w Krakowie między dwiema wojnami światowymi. […] Dotychczasowe opracowania dotyczące codziennego życia mieszkańców Krakowa, problem szeroko pojętych zajść ulicznych ukazujeły wzmiankowo, traktując je raczej jako uzupełnienie opisu stosunków politycznych czy także społecznych. Jednak demonstracje, zamieszki czy także ekscesy uliczne stanowiły znaczny składnik życia miasta. […] W niniejszej pracy zostały przedstawione wszystkie zdarzenia, które można określić mianem zamieszek i ekscesów, jakie miały miejsce w Krakowie, w jego administracyjnych granicach, od pierwszego dnia odzyskania niepodległości do momentu pierwszych niemieckich bombardowań 1 września 1939 r. Jeżeli chodzi o demonstracje ograniczyłem się do opisu wyłącznie tych, które w ocenie władz stanowiły potencjalne zagrożenie dla porządku publicznego lub wywoływały konieczność mobilizacji dużych sił porządkowych dla ich zabezpieczenia.

Tomasz Marszałkowski (1966) – absolwent nauk politycznych UJ; oficer policji i specjalista w zakresie operacji policyjnych; współautor książki Walki uliczne w PRL.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.