Menu

Zrozumieć zagładę (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788301160166 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Leonard S Newman|Ralph Erber 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Naukowe Pwn 
  • Ilość stron 352 
  • Rok wydania 2009 

Opis

Zrozumieć zagładę. Społeczna psychologia Holokaustu to książka, która zmusza, by na nowo zastanowić się nad źródłem zła. Autorzy, odnosząc się do historii Holokaustu, wyjaśniają procesy psychologiczne modelujące osobowość sprawców, biernych świadków, a także heroicznych altruistów ratujących ofiary. Próbują wniknąć w najszczególniej mroczne zakątki ludzkiej psychiki, żeby zrozumieć przyczyny zbrodni Holokaustu i innych aktów ludobójstwa. Omawiają procesy grupowe i międzygrupowe oraz czynniki kulturowe i biologiczno-ewolucyjne mogące odpowiadać za występowanie zachowań zbrodniczych. Sformułowane poprzez nich wnioski mają charakter uniwersalny i wykraczają daleko poza ogólną teorię przemocy międzygrupowej.
W XXI wieku ludobójstwo wciąż jest możliwe, wciąż jest obecne, zmienia jedynie kontynent. Historycy, socjologowie i religijni ludzie wciąż poszukują odpowiedzi na pytanie „skąd bierze się zło", bo wciąż – niestety – musimy o to pytać samych siebie.
Przecież niedawno, po Holokauście, znów mogliśmy oglądać ludobójstwo w Europie – w Jugosławii, a dziś w Chinach. Przeszło 60 lat po wojnie, mamy dalszy ciąg totalitarnych reżimów, morderstw na tle rasowym i etnicznym. Znów wracamy do filozoficznego dyskursu Locka i Hobbesa: czy bóg stworzył człowieka prawidłowym czy złym? Państwa demokratyczne, lubiące kodeks praw człowieka, każą przyznać rację Johnowi Locke'owi, ale – chyba i on sam miałby dziś problem ze swoją teorią, gdyby zobaczył, co dzieje się w Chinach.

Z recenzji prof. Szewacha Weissa

Książka łączy w sobie wnikliwość poszukiwań psychologów społecznych, na co dzień zajmujących się eksperymentalnym badaniem ludzkiego zachowania, z głębią dociekań humanistów i historyków (...) przybliża czytelnikowi najnowsze odkrycia psychologii stosunków międzygrupowych,też psychologii osobowości, psychologii społeczno-poznawczej i psychologii procesów we wnętrzugrupowych. Wnioski z tych obszarów współczesnej psychologii społecznej są słusznie odniesione do mocnych wydarzeń historycznych, do procesów społecznych i politycznych.

Z recenzji prof. Mirosława Kofty i dr. Michała Bilewicza

Podtytuł: Społeczna psychologia Holokaustu
Tytuł oryginału: Understanding Genocide. The Social Psychology of Holocaust.
seria cyklu: PSYCHOLOGIA STOSUNKÓW MIĘDZYGRUPOWYCH
ISBN: 9788301160166
Kod paskowy: 978830116016601
Redakcja: Newman Leonard S., Erber Ralph
Tłumaczenie: Budziszewska Magdalena, Czarna Anna, Dryll Ewa
Wydanie: 1
Rok wydania: 2009
Kod wydawcy: 20411
Miejscowość: Warszawa
liczba stron: 352
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
PKWiU: 58.11.12.0
Format: 16.8x23.8cm
Głębokość (mm): 20
Waga: 0.57
Język oryginału: angielski
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.