Menu

Życie codzienne pod rządami Stalina (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788323333210 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Sheila Fitzpatrick 
  • Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 
  • Ilość stron 430 
  • Rok wydania 2012 

Opis

Jedna z najistotniej znanych badaczek okresu radzieckiego pisze o tym, jak wyglądało życie pod rządami Stalina w latach trzydziestych – w szaleńczej, heroicznej i tragicznej dekadzie kolektywizacji, wymuszonej industrializacji i czystek […]. Były to lata niewyobrażalnych cierpień i okrucieństwa, a zarazem idealizmu – tę surrealistyczną mieszankę przedstawia autorka z podziwu godną znajomością rzeczy.
Foreign Affairs

genialna praca – wciągająca, należycie napisana, rewelacyjnie udokumentowana i nad wyraz niezbędna […]. Wzór rozwagi i rozsądku.
Abrahma Brumberg, The Nation

Mamy przed sobą prekursorskie studium codziennego życia pod rządami Stalina, napisane przez wybitny autorytet w dziedzinie współczesnej historii Rosji. Skupiając się na mieszkańcach miast, Fitzpatrick demonstruje dramatyczne zmiany warunków życia i codziennych zachowań, jakie nastąpiły w okresie „rewolucji stalinowskiej" na początku lat trzydziestych. Po likwidacji wolnego rynku braki żywności, odzieży i innych towarów konsumpcyjnych przybrały charakter endemiczny. Wskutek napływu chłopów uciekających z kolektywizowanych wsi największe miasta stanęły w obliczu ostrego kryzysu mieszkaniowego – całe rodziny żyły latami stłoczone w komunałkach. Był to czas niedoborów, przeludnienia, niekończących się kolejek i rozbitych rodzin, w którym pusto brzmiały składane poprzez władze obietnice przyszłej socjalistycznej obfitości. Czytelnik dowiaduje się o działaniu biurokracji państwowej, która zmieniała codzienne życie w koszmar i o sposobach, w jakie zwykli obywatele próbowali ją obchodzić. Książka mówi także o służbie bezpieczeństwa, zajmującej się ciągłą inwigilacją obywateli i o falach terroru, od czasu do czasu wstrząsających społeczeństwem, jak pokaźna czystka 1937 roku. Odwołując się do licznych źródeł archiwalnych, przystępnych historykom dopiero od niedawna, autorka pokazuje prawdziwą, pasjonująca opowieść o zwykłych ludziach, którzy starali się żyć normalnie w arcytrudnie trudnych warunkach.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.