Menu

Żydzi polscy w oczach historyków (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788323344582 
  • Oprawa twarda 
  • Autor red. Adam Kaźmierczyk,Alicja Maślak-Maciej 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 
  • Ilość stron 264 
  • Rok wydania 2018 

Opis

Niniejszy tom jest przeznaczony pamięci prof. Józefa A. Gierowskiego, założyciela Międzywydziałowego Zakładu Historii i Kultury Żydów w Polsce (1986), jednostki badawczej, która dała początek krakowskiej judaistyce, a której bezpośrednim spadkobiercą jest Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Powstanie tomu zostało natchnione obradami prowadzonymi podczas konferencji "Żydzi polscy w oczach historyków" zorganizowanej w 2016 roku w związku z obchodami dziesiątej rocznicy śmierci Profesora.
Autorzy poszczególnych artykułów dzielą się refleksjami na temat badań dotyczących historii Żydów polskich. Pytają o relacje badań historycznych i tych prowadzonych w ramach innych dyscyplin, podsumowują stan badań, prezentują nowe źródła i ujęcia teoretyczne i odnoszą się do dziejów polsko-żydowskiej historiografii.

"na ogół zbiory tekstów pokonferencyjnych nie stanowią zwartej, jednolitej całości. […] W tym wypadku mamy do czynienia z - miejmy nadzieję - nowym zjawiskiem, z publikacją,w której teksty dotyczą tego samego zagadnienia, to znaczy szeroko rozumianej metodologii badań nad Żydami, jednakże badacze prezentują zróżnicowane punkty widzenia […]. Poziom artykułów jest wyrównany, większość z nich jest bardzo dobra i prekursorska".
Z recenzji prof. Dr hab. Anny Landau-Czajki

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.