Menu

Kobiety Fotonu (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788395139307 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Małgorzata Czyńska|Katarzyna Gębarowska 
  • Wydawnictwo Farbiarnia 
  • Ilość stron 160 
  • Rok wydania 2018 

Opis

Przemysł fotochemiczny to przemysł lekki, stosowny dla kobiet. W Bydgoskich Zakładach Fotochemicznych "Foton" większość załogi stanowiły kobiety. Budowały powojenną legendę polskiej fotografii analogowej, sukces największego producenta papieru do fotografii czarno-białej i barwnej. Chemiczki, laborantki, księgowe dopowiadają swój rozdział do oficjalnej historii Fotonu. Z pasją mówią o wyborach zawodowych, sytuacji kobiet w przemyśle oraz o miłościach i małżeństwach zawiązanych w ciemni fotograficznej. Swój głos dołączają wybitne artystki fotografki - Teresa Gierzyńska, Jolanta Marcolla, a także Natalia LL, które poprzez kilkadziesiąt lat pracowały na materiałach Fotonu.

"To nieprzeciętna książka, którą połyka się za jednym razem. Lekko napisana i wspaniale zilustrowana. Przemysł fotograficzny nie brzmi nakłaniająco, ale historia opowiedziana z perspektywy pań jest zaskakująco świeża i inspirująca".
Adam Mazur

Małgorzata Czyńska - historyk sztuki, kuratorka wystaw, dziennikarka, pisarka. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka książek: "najbłyskotliwiejsze. Kobiety z obrazów", "Kobro. Skok w przestrzeń", "Harem metafizyczny. Kobiety Witkacego", "Dom polski. Meblościanka z pikasami" i wywiadu rzeki z Edwardem Dwurnikiem "Moje Królestwo". Laureatka Nagrody Literackiej "Juliusz" za książkę "Kobro. Skok w przestrzeń".

Katarzyna Gębarowska - miłośniczka starych zdjęć, badaczka historii fotografii, kuratorka wystaw fotograficznych, wydawczyni książek, fotografka. Doktorantka w IS PAN, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Właścicielka Galerii Farbiarnia w Bydgoszczy. Od 2015 dyrektorka Vintage Photo Festival - Międzynarodowego Festiwalu wielbicieli Fotografii Analogowej.

Jolanta Marcolla - artystka plastyk. Mieszka i pracuje w Warszawie. Autorka prac z wykorzystaniem fotografii, filmu i video. Studiowała w trybie jednostkowym na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (aktualnie ASP) we Wrocławiu. Dyplom uzyskała w 1974 roku. Współzałożycielka i członek grupy twórczej - Galeria Sztuki Aktualnej, która w składzie: Jolanta Marcolla, Zdzisław Sosnowski, Janusz Haka, Dobrosław Bagiński podejmowała prace nad badaniem przekazu fotograficzno - filmowego, a efektem tych doświadczeń były liczne realizacje z wykorzystaniem tego medium. Od roku 1975 Jolanta Marcolla podejmuje jednostkową aktywność artystyczną, włączając w krąg swoich dotychczasowych zainteresowań jeszcze grafikę książkową, ilustrację i warsztat malarski.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.