Menu

Modelowanie komputerowe w ekologii - Klekowski R.Z., Menshutkin V.V.

Cechy produktu

  • ISBN 9788373061187 

Opis

W naszych czasach komputer utracił już aurę czegoś stanowczo naukowego, dostępnego do wykorzystywania jedynie dla wybranych, czegoś w rodzaju reaktora atomowego czy także rakiety kosmicznej. Komputer stał się narzędziem przystępnym dla uczonych wszelakich specjalności; nie tylko zresztą uczonych - czyż bowiem nazwa "Home Computer" nie mówi sama za siebie? W naszej książce będziemy mówić o zastosowaniu komputerów tylko w jednej dziedzinie nauki - w biologii, a dokładniej: w ekologii, hydrobiologii i bioenergetyce ekologicznej.

Takie ograniczenie jest konieczne z uwagi równocześnie na ograniczoną kompetencję autorów, jak i na pamiętny aforyzm Kuźmy Prutkowa: "Nie można objąć nieobjętego". Cóż więc skłoniło autorów do zabrania się do tego zadania? Chcieliśmy, z zasady, zachęcić kolegów biologów do bliższego kontaktu z komputerem.

Kontaktu wyraźnie bliższego niżeli dziecinne zabawy grami komputerowymi albo rzeczywiście duża wygoda w użyciu komputera jako maszyny do pisania albo elektronicznej kartoteki (bazy informacji), szybko wyszukującej konieczną informację.

Chodzi o to, iż nauki biologiczne, na przykład ekologia, przed pojawieniem się komputerów miały na celu konstatację naukowych faktów, ich wyjaśnianie i uogólnianie. Wyniki prezentowane były w postaci długich tekstów, a wynikających z nich wniosków nie można było nieraz ani potwierdzić, ani sfalsyfikować.

Komputer pozwolił uzyskane dane przekształcić w programy matematyczne, czyli modele badanych obiektów (zjawisk, procesów), a następnie przeprowadzić na tych modelach eksperymenty.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.