Menu

Baśnie, których nie czytano dziewczynkom (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788381410830 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Myriam Sayalero 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Mac Edukacja 
  • Ilość stron 248 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Baśnie, których nie czytano dziewczynkom to zbiór piętnastu baśni ludowych z całego świata, które możemy znaleźć u Braci Grimm, Aleksandra Afanasjeww czy nawet w Baśniach tysiąca i jednej nocy. Wywodzą się m.in.

z tradycji hiszpańskiej, rosyjskiej, niemieckiej, francuskiej, brytyjskiej, ormiańskiej, pendżabskiej, chińskiej, arabskiej i południowoafrykańskiej. Choć są osadzone w tak odmiennych kulturach, łączy je postać głównej bohaterki - za każdym razem jest to kobieta.

W powszechnie opowiadanych baśniach zwykle to mężczyźni odgrywają kluczowe role, to oni są mądrzy, odważni, i to oni ratują bezbronne księżniczki. Tutaj jest na odwrót. To kobiety (równocześnie niewiele znaczące, jak i zupełnie dorosłe) są ukazane jako silne, sprytne i inteligentne osobowości, które za każdym razem znajdą sposób, by wybawić z opresji panów i zadrwić ze złych charakterów.

Potrafią same nadzwyczajnie sobie radzić i podejmować słuszne decyzje. Uderzające w tych historiach jest to, iż ich feministyczny wydźwięk jest aktualnie wyjątkowo aktualny. W jednej z baśni, pochodzącej z XIV wieku pada pytanie: Czego tak naprawdę pragną kobiety? Pada również odpowiedź: Kobiety pragną wolności, by móc o sobie decydować.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.