Menu

Popatrz w niebo 1 - JOANNA GĘBAL (opr. kartonowa)

Cechy produktu

  • ISBN 9788365650016 
  • Oprawa kartonowa 
  • Autor Joanna Gębal|Monika Zborowska 
  • Wydawnictwo Muchomor 
  • Ilość stron 30 
  • Rok wydania 2017 

Opis

Projekt zdobył główną nagrodę w konkursie Instytutu Książki TRZY/MAM/KSIĄŻKI

„Popatrz w Niebo" to kolekcja trzech książeczek sugerowanych adekwatnie dla dzieci 0-1, 1-2 i 2-3 lata. Każda z nich pozostała zaprojektowana tak, żeby zaspakajać potrzeby etapów rozwoju dziecka w danym wieku. Wspólną oś tematyczną publikacji stanowi niebo, główny składnik otaczającej nas rzeczywistości, który od najmłodszych może obserwować każde dziecko. Bohaterami książek są oczywiste elementy naszego świata, np. Słońce, księżyc, ptaki i samoloty jak i te bardziej odległe, wpływające na pobudzenie wyobraźni, planety i rakiety. Ilość składników świata przedstawionego, a także wykorzystanych to jego prezentacji środków graficznych stopniowo powiększa się wraz z kolejnymi częściami cyklu. Projekt otrzymał nagrodę główną w pierwszej edycji konkursu Trzy/Mam/Książki zorganizowanego przez Instytut Książki w ramach narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Część pierwsza dedykowana jest z zasady dla dzieci do 1 roku życia. Uproszczone formy, a także kolory zestawione ze sobą w sposób kontrastowy służą rozwojowi postrzegania i koncentracji u dziecka, którego zmysł wzroku nie pozostał jeszcze dostatecznie wykształcony. Dodatkowo, rozkładówki zaprojektowane pozostały tak, by, po rozcięciu, oddzielne strony można było ze sobą integrować w większe kompozycje, tworząc świeże wzory. W związku z tą uzupełniającą funkcją książeczka służyć może do zabawy także dzieciom starszym.

Część druga stanowi zbiór kolorowych ilustracji adresowanych do dzieci na etapie drugiego roku życia. Geometryczne kształty z części pierwszej nabierają jednostkowych cech, które pozwalają identyfikować je z mocnymi przedmiotami. Wraz z bohaterami nieba dziecko poznaje pierwsze rzeczowniki i przymiotniki przedstawione za pomocą niebanalnej typografii, tak aby to co jest tekstem dla rodzica pozostawało obrazem dla dziecka. Książeczka zaprojektowana pozostała do oglądania w pionie, by wskazywać to, co jest ponad nami, i wychodzić poza stereotypowe myślenie o książce.

Część trzecia to utrzymana w klimacie kołysanki opowieść o Księżycu, który szuka nocą przyjaciela. W towarzystwie nastrojowych ilustracji dziecko poznaje rytm dnia i nocy, a także podstawowe środowiska naturalne i ich mieszkańców. Fabuła ma za zadanie przygotować dziecko do wyjścia poza domowy świat i skonfrontować po raz pierwszy z tematem szukania przyjaciela.

O KONKURSIE „Czytelnictwo" rozpoczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery. Prawidłowo dostosowane książki rozwijają umysł i emocje dziecka, kształtują kompetencje językowe i zakorzeniają w kulturze, a jako ładnie zaprojektowane przedmioty są często pierwszym zaproszeniem do obcowania ze sztuką. Przy mądrym wsparciu rodziców literatura dziecięca staje się wyśmienitym przewodnikiem pomagającym minimalnemu „czytelnikowi" odkrywać otaczający świat, rozbudza jego wyobraźnię i inspiruje do twórczych praktyk.

Celem konkursu było wyłonienie najkorzystniejszego projektu publikacji skierowanej do rodziców i opiekunów dzieci w wieku poniżej trzech lat. Każda książeczka powinna odpowiadać potrzebom, umiejętnościom i zainteresowaniom dziecka, a także być optymalna do jego wieku. Liczymy, iż pomysłowość i uroda wyłonionych w konkursie prac stanie się „wzorcem z Sevres" korzystnego smaku edytorskiego i punktem odniesienia dla twórców kultury dedykowanej najmłodszym.

ISBN: 9788365650016
Kod paskowy: 9788365650016
Autorzy: Gębal Joanna, Zborowska Monika
Rok wydania: 2018
Kod wydawcy: 30393
ilość stron: 30
Oprawa: Kartonowa Foliowana
PKWiU: 58.11
Format: 17.0x16.9cm
Głębokość (mm): 17
Waga: 0.274
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.