Menu

Ziuzia i dom na głowie (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788364634208 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Malina Prześluga 
  • Wydawnictwo Tashka 
  • Ilość stron 64 
  • Rok wydania 2016 

Opis

Czy pamiętacie dziewczynkę z jednym okiem szarym, a drugim zielonym? Której pomysły przychodziły do głowy przez pępek? Tak, to właśnie Ziuzia. Wraca odrobinę starsza – ma już 8 lat, mierzy się z nowymi sytuacjami, kształtuje swoje podejście do nich. Nie przestaje być uroczą, pełną fantazji dziewczynką,dzisiaj jest jeszcze bardziej rezolutna, bo mnóstwo się u niej zmieniło, a poza tym starszeństwo zobowiązuje
Tak, tak – Ziuzia traci pozycję najmłodszej w rodzinie, gdy pojawia się maleńki braciszek, który „prawdopodobnie ma na imię Staszek", bo wszyscy i tak nazywają go Fistaszkiem. Ziuzia staje się coraz bardziej świadoma występowania „dorosłych" problemów i konfrontuje się z nimi najlepiej jak potrafi. Nie tylko więc znajduje się w roli średniej siostry, lecz też na przykład mediatorki w przypadku konfliktu zmęczonych nowymi obowiazkami rodziców. Musi zdecydować, czy chce chodzić do szkoły (bliska jest bowiem jej rzucenia), ale też oswoić się z rolą dziewczyny swego chłopaka, bo i wątek pierwszych szkolnych sympatii się tu pojawia.
Nie bez przyczyny trzeci tom opowieści nosi tytuł „Ziuzia i dom na głowie". Można odczytywać go dwojako: jako wywrócenie do góry nogami dotychczasowego porządku, bo taką małą rewolucją za każdym razem jest pojawienie się dziecka w rodzinie, albo jako określenie nowej sytuacji, w której znalazła się Ziuzia, przyjmująca na siebie przeróżne problemy i obowiązki z tej rewolucji wynikające.
Malina Prześluga po raz kolejny udowania niezwykłe wyczucie dziecięcego świata i jego problemów, jednocześnie potwierdza dar opowiadania o nim w sposób wspaniale bezgrzeszny: bez infantylizmu, czułostkowości, nienaturalności, dydaktyzmu. Dzięki czemu genialnie trafia w odbiór tak poprzez dzieci, które mogą identyfikować się z Ziuzią i przez pryzmat jej przygód konfrontować się z rzeczywistością, jak i dorosłych, którym „Ziuzia" może być pomocna w kontakcie i lepszym zrozumieniu swoich dzieci, może być wsparciem przy wspólnym rozwiązywaniu z nimi poważnych – bo często tak przecież poprzez nie odbieranych – problemów. Malina Prześluga nie porusza błahych problemów ani nie opisuje ważnych spraw w błahy sposób. Z dużą lekkością, ale i wyczuciem zajmuje się sprawami pokaźnymi tak z perspektywy dzieci w wieku wczesnoszkolnym, jak i ich rodziców. Na przykład wyjątkowo umiejętnie wplata wątek postawy wobec odmienności – bez jednej fałszywej nuty czy nachalnego dydaktyzmu porusza kwestię otwartości i tolerancji. Uczy również samodzielności i odpowiedzialności.
„Ziuzia i dom na głowie" jest jak jej bohaterka: pogodna, ale z nad wyraz wyraźnym charakterem, o nieskrępowanej wyobraźni i mocno zindywidualizowana, aby nie powiadzieć – niezależna. Ta wyczekana pozycja nie zawiedzie fanów Ziuzi i znów podsyci ochotę na więcej, na kolejne opowieści. Bez wątpienia będzie kochana poprzez dzieci mocno, jak poprzednie dwie części opowieści. Zaskarbi sobie też sympatię rodziców, bo będzie nieocenioną pomocą w radzeniu sobie z dziecięcymi problemami: niechęcią do szkoły czy zazdrością o młodsze rodzeństwo.
Recenzja: Anna Stasiak

ISBN: 9788364634208
Kod paskowy: 9788364634208
Autorzy: Prześluga Malina
Rok wydania: 2016
Kod wydawcy: 32373
ilość stron: 59
Oprawa: Twarda
PKWiU: 58.11.1
Format: 24.7x32.9
Głębokość (mm): 11
Waga: 0.68
Języki: polski
Wiek: 5-7 lat
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.