Manu

Dunkierka (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788375100419 
  • Autor Sebag-Montefiore Hugh 
  • Rok wydania 2010 
  • Oprawa twarda 
  • Wydawnictwo Rebis 
  • Ilość stron 776 

Opis

Książka o zapomnianych bohaterach Dunkierki Winston Churchill stwierdził kiedyś, że wojen nie wygrywa się dzięki ewakuacjom, ale gdyby nie Dunkierka, Wielka Brytania mogłaby przegrać II wojnę światową.

I tak by się zapewne stało, gdyby nie wahanie Hitlera, niszczyciele Royal Navy i pospolite ruszenie właścicieli brytyjskich `stateczków`, które przewiozły przez La Manche 340 tysięcy alianckich żołnierzy.

Taki właśnie obraz tej ogromnej operacji wciąż dominuje w literaturze przedmiotu. Hugh Sebag-Montefiore widzi ją jednak szerzej. Najważniejsi dla niego są ci, dzięki którym te setki tysięcy w ogóle dotarły na brzeg - Brytyjczycy broniący korytarza, którym reszta armii wycofała się do Dunkierki.

Kazano im stawiać opór do końca, walczyć do ostatniego naboju i ostatniego żołnierza. Większość została zabita lub wzięta do niewoli, ale wykonała ten rozkaz, a jej poświęcenie zaważyło na kolejach wojny.

To o nich, zapomnianych bohaterach Dunkierki, jest przede wszystkim ta książka. Hugh Sebag-Montefiore, nim został pisarzem, był adwokatem i dziennikarzem. Pisał między innymi dla `Sunday Times`, `Sunday Telegraph`, `Independent` i `Observera`.

W bestsellerze Enigma: The Battle for the Code ukazał, jak polscy, francuscy i brytyjscy kryptografowie łamali niemieckie szyfry maszynowe. Szukając materiałów do Dunkierki, przemierzył całą Europę, przy czym dowiedział się, że dwaj spośród jego krewnych także zostali ewakuowani w 1940 roku z francuskich plaż.

Mieszka w północnym Londynie z żoną i trojgiem dzieci.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie