Moje konto  ▾

Dunkierka [opr. twarda]

ISBN 9788375100419Autor Sebag-Montefiore HughRok wydania 2010Oprawa twardaWydawnictwo RebisIlość stron 776 WIĘCEJ INFORMACJI ↓

11 ofert z 11 sklepów internetowych

Informacje o produkcie

ISBN9788375100419
AutorSebag-Montefiore Hugh
Rok wydania2010
Oprawatwarda
WydawnictwoRebis
Ilość stron776

Książka o zapomnianych bohaterach Dunkierki
Winston Churchill stwierdził kiedyś, że wojen nie wygrywa się dzięki ewakuacjom, ale gdyby nie Dunkierka, Wielka Brytania mogłaby przegrać II wojnę światową.

I tak by się zapewne stało, gdyby nie wahanie Hitlera, niszczyciele Royal Navy i pospolite ruszenie właścicieli brytyjskich "stateczków", które przewiozły przez La Manche 340 tysięcy alianckich żołnierzy.

Taki właśnie obraz tej ogromnej operacji wciąż dominuje w literaturze przedmiotu.

Hugh Sebag-Montefiore widzi ją jednak szerzej. Najważniejsi dla niego są ci, dzięki którym te setki tysięcy w ogóle dotarły na brzeg - Brytyjczycy broniący korytarza, którym reszta armii wycofała się do Dunkierki.

Kazano im stawiać opór do końca, walczyć do ostatniego naboju i ostatniego żołnierza. Większość została zabita lub wzięta do niewoli, ale wykonała ten rozkaz, a jej poświęcenie zaważyło na kolejach wojny.

To o nich, zapomnianych bohaterach Dunkierki, jest przede wszystkim ta książka.

Hugh Sebag-Montefiore, nim został pisarzem, był adwokatem i dziennikarzem. Pisał między innymi dla "Sunday Times", "Sunday Telegraph", "Independent" i "Observera".

W bestsellerze Enigma: The Battle for the Code ukazał, jak polscy, francuscy i brytyjscy kryptografowie łamali niemieckie szyfry maszynowe. Szukając materiałów do Dunkierki, przemierzył całą Europę, przy czym dowiedział się, że dwaj spośród jego krewnych także zostali ewakuowani w 1940 roku z francuskich plaż.

Mieszka w północnym Londynie z żoną i trojgiem dzieci.

Komentarze i pytania

Zadaj pytanie dotyczące produktu lub zostaw komentarz na jego temat.