Moje konto  ▾

KULTURA KARAOKE [opr. miękka]

ISBN 9788364057144Autor Ugrešić, DubravkaRok wydania 2013Oprawa miękkaWydawnictwo ha!artIlość stron 102 WIĘCEJ INFORMACJI ↓

11 ofert z 10 sklepów internetowych

Informacje o produkcie

ISBN9788364057144
AutorUgrešić, Dubravka
Rok wydania2013
Oprawamiękka
Wydawnictwoha!art
Ilość stron102

Karaoke (z japońskiego: pusta orkiestra) to forma zabawy dla milionów ludzi pragnących stać się na chwilę Madonną albo Sinatrą. Według Ugrešić karaoke nie potwierdza wcale demokratycznej idei, zgodnie z którą każdy może, jeśli tylko chce, lecz ideę odwrotną (choć równie demokratyczną): że każdy chce, skoro może.

Karaoke to zabawa dla tych, którzy nie zostawiają swojego podpisu, kryją się za anonimowością, pozostają w bezpiecznych granicach swych konformistycznych wspólnot konsumenckich.

Odrywają się od własnego ?ja?, wcielając się na chwilę w role stworzone dla dla nich przez innych. Kultura narcyzmu zmieniła się w kulturę karaoke, albo po prostu jest jej konsekwencją.

W swym eseju Dubravka Ugrešić zajmuje się ludzkimi działaniami, w efekcie których anonimowy uczestnik ? poprzez powielanie istniejących wzorów kulturowych i korzystanie ze współczesnej technologii ? osiąga stan zaspokojenia, gubiąc po drodze wszystkie narzędzia mogące uchronić go przed ekspansją wywłaszczających ?ja? mechanizmów zarządczych.

Uszczęśliwiony tłumek miłośników karaoke nie przeczuwa zbliżającej się katastrofy.
? ? ?
O pisarzach zaangażowanych mówi się, że dają nam wgląd w istotę społecznych i politycznych problemów.

Dubravka Ugrešić nie tylko precyzyjnie wskazuje zrakowaciałe miejsca sfery publicznej, lecz także podpowiada, w jaki sposób można je uleczyć.
Grzegorz Jankowicz

Komentarze i pytania

Zadaj pytanie dotyczące produktu lub zostaw komentarz na jego temat.