Menu

Wojna domowa w Rosji (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788392360629 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Swain Geoffrey 
  • Wydawnictwo NetMarket 
  • Ilość stron 239 
  • Rok wydania 2007 

Opis

Pierwszą wielką wojnę Armia Czerwona ? źle uzbrojona i zaopatrzona, głodująca i dziesiątkowana poprzez epidemie ? stoczyła na olbrzymich przestrzeniach lodowatej Syberii i żyznej Ukrainy z setkami tysięcy swych rodaków, mieszkańców imperium rosyjskiego, których wspomagało dziesięć tysięcy żołnierzy amerykańskich, brytyjskich i francuskich.

Wojnę tę prowadziły trzy główne siły: Czerwoni, Biali, a także Zieloni, czyli chłopska partyzantka. Każda ze stron musiała walczyć z dwiema pozostałymi, a o sukcesie poszczególnych kampanii decydowały taktyczne sojusze zawierane przez Zielonych. Ostatecznie Białych pokonali Czerwoni w przymierzu z Zielonymi, lecz po zwycięstwie bolszewicy okrutnie rozprawili się ze swym sojusznikiem ? rosyjskim chłopstwem.

Rosyjska wojna domowa była brutalna i gwałtowna. Rok po obaleniu caratu wydawało się, że dni bolszewików są policzone, jednak niecałe trzy lata po tzw. Rewolucji październikowej Lenin, Trocki i Stalin mogli triumfować. To w tej wojnie tkwiły najgłębsze korzenie późniejszej dyktatury Stalina i z niej wynikała największa, immanentna słabość ? społeczna, polityczna i moralna ? Związku Sowieckiego, który rozpadł się w grudniu 1991 roku.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.