Menu

ładowarka do akumulatorów cylindrycznych li-ion Xtar VP2

Cechy produktu

  • Producent Xtar 

Opis

Profesjonalna, szybka ładowarka procesorowa
Xtar VP2
do akumulatorów Li-ion i LiFePO4 w wymiarach 18650 i innych
Xtar to szanowany marka wysokiej jakości ładowarek do akumulatorów Li-ion, latarek i akumulatorów Li-ion. Produkty Xtar są sprzedawane w ponad 120 krajach, w tym min. W USA, Niemczech, Japonii i Rosji. Do produkcji ładowarek Xtar używa najwyższej jakości tworzyw - począwszy od tworzywa obudowy po sprawną elektronikę. Wszystkie ładowarki Xtar mają certyfikację CE wymaganą na rynkach europejskich.

W śladowej obudowie ukryta jest w pełni profesjonalna procesorowa ładowarka z trzystopniowym procesem ładowania TC/CC/CV. Xtar VP2 Ładuje standardowe ogniwa Li-ion 3,6 / 3,7V oraz Li-ion o podwyższonym napięciu 3,8V a także akumulatory litowo-żelazowe (LiFePO4). Z wymienionych typów obsługiwane są akumulatory o dowolnej pojemności w wymiarach 10440, 14500, 14650, 16340, 17500, 17670, 18350, 18500, 18650, 18700, 20700, 21700, 22650, 25500, 26650. Wyboru rodzaju ogniwa dokonuje się przełącznikiem umieszczonym z tyłu obudowy a prąd ładowania ustala się przyciskiem na obudowie. Napięcie dla obu kanałów ładowania jest ustawiane wspólnie - w ładowanie nie można równocześnie ładować ogniw o różnorodnych napięciach nominalnych. Prąd ładowania dodatkowo jest wspólny dla obu kanałów.

Xtar VP2 została wyekwipowana w ekran LCD informującym o prądzie ładowania, postępie ładowania i aktualnym napięciu akumulatorów. W kanałach nieużywanych wyświetlane jest aktualnie wybrane napięcie ładowania.

Na czym polega metoda ładowania TC/CC/CV? Jest to trzystopniowy proces ładowania ogniw Li-ion zapewniający utrzymanie ogniwa w korzystnej kondycji poprzez ładowanie odpowiednim prądem na każdym etapie i zakończenie cyklu ładowania we właściwym momencie.
Poszczególne etapy cyklu TC/CC/CV to:
•Faza TC: ogniwa rozładowane poniżej 2,9V są 'wybudzane' niższym prądem.
•Faza CC: po osiągnięciu 2,9V ogniwo ładowane jest stałym prądem i napięciem o wartości wybranej przez użytkownika (domyślnie 0,25A).
•Faza CV: gdy ogniwo jest już prawie naładowane ładowarka przełącza się na ładowanie malejącym prądem aż do osiągnięcia trafnego napięcia na ogniwie. Po jego osiągnięciu proces ładowania jest ukończony - akumulator jest w pełni naładowany.

Pozostawione w ładowarce naładowane akumulatory będą ulegały naturalnemu procesowi samorozładowania. Ładowanie zostanie wznowione gdy napięcie na akumulatorze spadnie poniżej 3,9V dla Li-ion i 3,3V dla LiFePO4.

Ładowarka Xtar VP2 posiada funkcję reaktywacji ogniw głęboko rozładowanych i ogniw o napięciu 0V. Niemało ładowarek na rynku nie jest w stanie naładować takich akumulatorów. Tutaj z pomocą przychodzi ładowarka Xtar VP2, która w wielu przypadkach zezwala na 'odratowanie' takich ogniw. Wystarczy włożyć głęboko rozładowany akumulator do ładowarki VP2, tak jak przy normalnym ładowaniu - ładowarka wykryje rozładowane ogniwo i podejmie próbę jego reaktywacji. Uwaga! Ogniwa rozładowane poniżej pewnego poziomu ulegają nieodwracalnemu uszkodzeniu i ich reaktywacja może być niemożliwa. Należy unikać zbyt głębokiego rozładowania akumulatorów Li-ion - może to doprowadzić do znacznego obniżenia ich trwałości i obszerności albo doprowadzić do ich całkowitej niesprawności.

Ładowarki od innych producentów mogą znacząco podciągać temperaturę ładowanych ogniw w trakcie ładowania. Zbytnie nagrzewanie się ogniw może powodować ich szybsze zużycie. Projektując ładowarkę VP2, marka Xtar poszła o krok dalej od konkurencji, rozwiązując ten problem w prosty sposób: wykorzystano zasilanie z zewnętrznego zasilacza. Dzięki czemu temperatura ładowanego w VP2 akumulatorka wzrośnie najwyżej o 15 stopni.

Xtar VP2 dopełniającą funkcję power banku z wyjściem USB 5V 1A. Jako źródło zasilania można zastosować dowolny akumulator Li-ion lub LiFePO4 o obszerności minimum 2200mAh. Aby skorzystać z funkcji power banku należy odłączyć ładowarkę od zasilacza sieciowego lub samochodowego, umieścić akumulator w pierwszym kanale ładowarki i przytrzymać przez 1,5s przycisk selekcji prądu ładowania. Stan rozładowania akumulatora jest sygnalizowany diodą na obudowie ładowarki.

W zestawie z ładowarką Xtar VP2 uzyskujemy zasilacz sieciowy z wtyczką EU i kabel do zapalniczki samochodowej 12V.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.