Menu

Łódzka scena młodzieżowa. Lata 60. i 70. XX wieku (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788377294796 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Dariusz Postolski 
  • Wydawnictwo Księży Młyn 
  • Ilość stron 340 
  • Rok wydania 2020 

Opis

Łódź jest unikatowym miejscem, w którym kreujeli znakomici muzycy. To tu w latach 60. I 70. Powstało dużo kultowych zespołów. Prawie każda z późniejszych gwiazd rozpoczynała karierę w zespołach młodzieżowych. W zespole ABC śpiewał brat Michaja Burano - Kola Roni Kwiek. W 1962 roku w Łodzi wystąpił, pierwszy raz grając na perkusji w zespole z Tomaszowa Mazowieckiego, późniejszy znany piosenkarz Bogusław Mec. To dla niego przepiękną liryczną piosenkę Jej portret skomponował jeden z łódzkich muzyków Marian Siejka. W Łodzi uczyli się i grali: Marek Jackowski (jeden z twórców Maanamu), Zbyszek Frankowski (Rytmy, Śliwki, Vox Gentis, Quorum i The Bootels). Właśnie Frankowski wspólnie z Jackowskim stworzyli znakomity duet gitarzystów Vox Gentis, który robił furorę na wielu estradach i zniewolił swoim niezwykłym występem w Piwnicy pod Baranami gwiazdę polskiej sceny Ewę Demarczyk.
Z Łodzi pochodzą: Alicja Majewska, Andrzej Nebeski, Maciek Czaj, późniejsi świetni aktorzy: Jerzy Braszka i Krzysztof Majchrzak. To w łódzkich zespołach młodzieżowych: Dziwne Rzeczy, Ab Ovo i Grupa "R" szlifowali swój talent znakomici śpiewacy operowi europejskich scen: prof. Włodzimierz Zalewski, Kazimierz Kowalski, Jerzy Wolniak i Janusz Marciniak. To z Łodzi pochodzi saksofonista Kajtek Wojciechowski, który współpracował potem ze słynną ABBĄ. "Łódzkim" muzykiem jest także Peter Bart, czyli Piotr Bartczak, skrzypek nagrywający pomiędzy innymi z Black Sabbath. W mieście nad Łódką powstały takie znane zespoły, jak: No To Co, Trubadurzy, Cykady, Ad Astra, Dziwne Rzeczy czy Pro Contra.
Ta niezwykła książka gromadzi historie ponad 80 łódzkich zespołów i sporo unikatowych fotografii ukazujących atrakcyjne, choć już odległe czasy.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.