Menu

Krojc - Pirx (Metal box) (w)

Opis

Trzecia solowa płyta w dorobku Krojca jest muzyczną pocztówką nagraną do opowiadań Stanisława Lema. 10 utworów ilustruje dziesięć opowiadań, których bohaterem jest Pirx - kadet, pilot, nawigator i komandor. Opowiadania umiejscowione są gdzieś na przełomie XXI i XXII wieku, kiedy typ ludzki inicjuje kolonizację Układu Słonecznego - z Marsem i Księżycem na czele.

Pirx nie jest superbohaterem, jest zwyczajnym pracownikiem - pilotem wykonującym swoją pracę. Czasami znajduje się w sytuacjach ekstremalnych, jednak radzi sobie z nimi dzięki swym umiejętnościom, doświadczeniu, intuicji oraz szczęściu. Nie jest to pompatyczny concept album stawiający bohatera literackiego na piedestale, raczej muzyczne ilustracje, pejzaż do lektury.

W swoich opowiadaniach Stanisław Lem stawia obok siebie człowieka ze wszystkimi swoimi wadami, a także robota - wspaniałą sprzętówę, mieszając ich właściwości. Stawia tym samym pytania o zależność człowieka od maszyny, o jej granice oraz o moment usamodzielnienia się maszyn od człowieka.

Poszczególne utwory na płycie odpowiadają potężnym opowiadaniom o przygodach Pirxa. Mimo, że dla wielu Krojc pozostaje przede wszystkim gitarzystą, warto wspomnieć o tym, że ta płyta jest jego najszczególniej elektronicznym tworem z dotychczas wydanych - nie ma tu brzmienia gitary, tylko elektronioczne śropdki wyrazu.

Całość ukaże się na początku grudnia na dwóch nośnikach - limitowanej do 50 egzemplarzy kasecie magnetofonowej, a także na CD w nakładzie 300 egzemplarzy opakowanych w metalowy boks z bogatą książeczką w środku. Oba wydania zostały zaprojektowane graficznie przez Karolinę Pietrzyk.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.