Menu

Koh-i-Noor (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788365613967 
  • Oprawa twarda 
  • Autor William Dalrymple, Anita Anand, Krzysztof Obłucki 
  • Wydawnictwo Noir sur Blanc 
  • Ilość stron 288 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Pierwsza pełna historia najsłynniejszego diamentu świata, Koh-i-Noora, czyli Góry światła. 29 marca 1849 roku dziesięcioletni maharadża Pendżabu pozostał wprowadzony do sali tronowej Pałacu Luster we perfekcyjnym forcie Lahaur.

Tam w czasie publicznej ceremonii, wystraszony, ale zachowujący godność chłopiec, formalnie przekazał prawdziwe skarby najbogatszego państwa Indii prywatnej korporacji – Kompanii Wschodnioindyjskiej. Został dodatkowo zmuszony do podarowania brytyjskiej monarchini, królowej Wiktorii, prawdopodobnie najcenniejszego przedmiotu na subkontynencie: słynnego brylantu o nazwie Koh-i-Noor.

Na historię klejnotu, będącego typowo symbolem władzy, składały się w tamtym czasie z reguły plotki z bazarów Delhi, niemniej uznawane za obowiązującą wersję. Dopiero dzisiaj kamień pozostał odmitologizowany.

w konsekwencji świat może nareszcie poznać jego prawdziwe dzieje, pełne chciwości, zbrodni, tortur i morderstw, kolonializmu i grabieży – autorom udało się bowiem dotrzeć do wielu, nieznanych wcześniej źródeł, znajdujących się pomiędzy innymi w południowej i środkowej Azji.

Historia kończy się na opisie budzącego kontrowersje obecnego miejsca przechowywania drogocennego kamienia: londyńskiej Tower, gdzie w muzeum klejnotów królewskich przyozdabia koronę królowej matki.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.