Menu

Z polskim na ty B1 /CD gratis/ (opr. broszurowa)

Cechy produktu

  • ISBN 9788324223893 
  • Oprawa broszurowa 
  • Autor Ewa Lipińska 
  • Wydawnictwo Universitas 
  • Ilość stron 293 
  • Rok wydania 2014 

Opis

Z polskim na ty - to podręcznik dedykowany do nauki języka polskiego jako obcego dla cudzoziemców na stopniu Progowym (czyli najwyższym dla początkujących).

Jego celem jest odświeżenie lub podanie potrzebnej wiedzy o języku polskim, jej uporządkowanie i ugruntowanie w taki sposób, żeby umożliwić uczącemu się przejście na poziom przeciętnie nowoczesny. Jest także przydatny dla osób, które znają polski z domu ("ze słuchu"), czyli nie uczyły się go na regularnych kursach.

Program Z polskim na ty powstał w oparciu o "Opis kompetencji w języku polskim jako obcym na poziomie progowym",wyeksponujeć należy,wykorzystano tu słownictwo wykraczające poza ten poziom.

"Z polskim na ty" składa się z dwóch części - gramatycznej i blokowej. Materiał gramatyczny pozostał przekazany w uproszczeniu, gdyż ma on stanowić powtórkę albo podstawę do ugruntowania posiadanych umiejętności z zakresu gramatyki polskiej.

Nacisk został położony na funkcjonalne wykorzystanie wiadomości gramatycznych; jest dużo przykładów, które służą m.in. Rozwiązywaniu następujących po nich licznych ćwiczeń, które są różnorodne jeśli chodzi o typy i stopień trudności. Każda lekcja mieści ćwiczenia na tekstach ciągłych i dialogach i ćwiczenia tłumaczeniowe.

Część druga ma za zadanie nauczyć słownictwa, rozumienia tekstów i pisemnego komunikowania się, a także rozwijać umiejętność mówienia i słuchania na przykładzie wybranych zagadnień (cykli tematycznych). W części tej znaczny nacisk kładzie się na umiejętność pisania, która nieprzeciętnie kształtuje kompetencję językową przy jednoczesnym rozwijaniu pozostałych wydajności językowych, uczy także śmiałości w wyrażaniu swych opinii, o co łatwiej niżeli w wypowiedzi ustnej, ponieważ popełniane błędy nie są tak widoczne (słyszalne). Przygotowując wypowiedź pisemną, studenci mają więcej czasu do namysłu i możliwość autokorekty. Przy współpracy z nauczycielem przyswajają sobie również w pewnym zakresie język literacki. Potrzeba opanowania produktywności pisania jest poprzez wielu uczących się nieuświadamiana aż do pierwszego testu czy egzaminu - wtedy staje się koniecznością.

W podręczniku "Z polskim na ty" zostały zamieszczone teksty autentyczne lub w niewielkim stopniu opracowane.

Teksty wymagają wykonania na nich przeróżnych operacji (uzupełnienia, uporządkowania, odpowiedzi na pytania, transformacji, itp.), co służy urozmaiceniu pracy i większemu zaangażowaniu studentów. Typowo jednak teksty te stanowią dla uczących się pewien wzorzec, na podstawie którego mogą wykonywać zadania pisemne w parach, grupkach i samodzielnie.

Z podręcznika można korzystać całkowicie albo jedynie z części gramatycznej albo blokowej.

Może on być także przydatny we wprowadzaniu materiału gramatycznego na lekcjach dla początkujących. Kolejność przerabiania tematów w przekazanym układzie nie jest obowiązkowa,polecana.

Na początku wprowadzono tematy, które są niezbędne przy nawiązywaniu znajomości i integracji, a więc zainteresowania, ulubione rozrywki i sposoby spędzania wolnego czasu.

Podręcznikowi towarzyszy płyta kompaktowa z nagranymi tekstami i ćwiczeniami tekstowymi wspomagająca rozwijanie umiejętności słuchania. Przy pomocy tej ilustracji dźwiękowej studenci mogą ćwiczyć wymowę i przyzwyczajać się do innych głosów i sposobów mówienia, a nauczyciel może wykorzystać większość nagranych tekstów do ćwiczeń według własnego uznania i zgodnie z potrzebami uczących się.

Na końcu zamieszczono klucz do ćwiczeń, co ułatwi samodzielną pracę z podręcznikiem.

W pierwszej części podręcznika użyto rysunki Andrzeja Mleczki i żarty z Vademecum ucznia ilustrujące poszczególne zagadnienia gramatyczne, a w drugiej "humory zeszytów" związane z omawianymi tematami, co w dodatku wprowadza element kompetencji socjokulturowej.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.