Menu

Psychologia ezoteryki (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 8389375583 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Osho 
  • Wydawnictwo KOS 
  • Ilość stron 211 
  • Rok wydania 2005 

Opis

cykl ewolucji jest procesem rozwoju świadomości. Drzewa są bardziej świadome aniżeli skały, zwierzęta są bardziej świadome niżeli drzewa, człowiek jest bardziej świadomy aniżeli zwierzęta, buddowie są bardziej świadomi aniżeli człowiek. Stan bycia buddą, świadomość chrystusowa, oświecenie - wszystko to oznacza jedno i to samo: rozkwit totalnej świadomości. Materia jest totalnie nieświadoma, budda jest totalnie świadomy. Człowiek jest gdzieś pośrodku, nie jest ani jednym, ani drugim. Żyje w stanie zawieszenia. Nie jest już zwierzęciem, jeszcze nie jest bogiem. Nie jest już tym, czym był, ale nie jest jeszcze tym, czym może się stać. Ewolucja nieświadoma kończy się na człowieku - mówi Osho. - zaczyna się ewolucja świadoma. Lecz ewolucja świadoma niekoniecznie początkuje się w każdym człowieku. Zaczyna się tylko wtedy, gdy Ty postanowisz, by się zaczęła.

Życie oznacza ruch. Pozostawanie tu, gdzie jesteśmy, jest niemożliwe. Albo rozwiniemy się do wyższego poziomu ewolucji, albo cofniemy się. Dobór należy do nas. Nie możemy nie wybierać. Niewybieranie także jest delikatnym wyborem. Większość ludzi szuka zapomnienia, powrotu do nieświadomości. Szukają tego w alkoholu i narkotykach, w pracy, seksie, pobudzaniu zmysłów. Wyłącznie nieliczni decydują się na rozpoczęcie podróży do wyższej świadomości. To właśnie do tych nielicznych adresuje Osho wykłady zawarte w "Psychologii ezoteryki".

Osho początkuje z punktu, w którym zatrzymuje się psychologia Zachodu. Wychodzi poza Freuda, poza Junga, poza nowe zrozumienie ruchu rozwijania ludzkich możliwości. Jeśli psychologia Freuda jest psychologią patologii, a psychologia Masłowa jest psychologią człowieka zdrowego, to psychologia Osho jest psychologią oświecenia, psychologią stanu bycia Buddą. Osho jest nie tylko oświeconym Mistrzem, jest też mistrzem psychologii. Odkrywa warstwy naszego istnienia, ujawniając wewnętrzne głębie, które leżą w nas ukryte. Początkuje od fizycznych, krok po kroku porusza się ku transcendentalnym. Początkuje od znanego i wędruje ku niepoznawalnemu. Początkuje stąd, gdzie jesteśmy,wziąć nas tam, gdzie możemy być. Na Wschodzie - powiada -nie jest to kwestia psychologu, jest to kwestia istnienia. Nie jest to kwestia zdrowia umysłowego. Jest to raczej kwestia wzrastania duchowego. Kwestią nie jest to, co robisz, lecz to, kim jesteś.

To, o czym Osho mówi w niniejszych wykładach, to nic innego jak tworzenie nowego człowieka. Całym jego wysiłkiem jest stworzenie pewnego klimatu, w którym może zacząć rozkwitać pole Buddy. By to nastąpiło, musimy zaakceptować człowieka w jego totalności - tak mówi. Nie wolno negować ani tego, co racjonalne, ani tego. Co irracjonalne; ani intelektu, ani emocji; ani nauki, ani religii. Człowiek musi być w stanie płynięcia, jak ciecz, z możliwością przenoszenia się od jednego bieguna do drugiego. Umysł trzeba szkolić logicznie, racjonalnie -twierdzi -ale równocześnie należy go szkolić w irracjonalnej (nie-racjonalnej) medytacji. Rozum należy szkolić, a razem z nim emocje. Musi być wątpienie, ale i wiara... Nie wzrasta ani ten, kto neguje irracjonalność, ani ten, kto neguje racjonalność. Nie możesz wzrastać, tak długo, jak nie wzrastasz totalnie.
Osho nie jest filozofem. Jego słowa nie są próbą napełnienia na-szych umysłów pokaźniejszą ilością wiedzy. Są próbą popchnięcia nas ku bezpośredniemu doświadczeniu tego. Co jest poza słowami. Są próbą popchnięcia nas ku naszej własnej wewnętrznej ewolucji, ku ostateczne-mu urzeczywistnieniu naszych potencjałów. Potencjałów naszych nasion.

ma satya bharti

Spis treści

Wprowadzenie ... 6
Wewnętrzna rewolucja 9
Wejście w przepaść: tajemnica medytacji 21
Seks, miłość i modlitwa: trzy kroki ku boskości 35
Kundalini joga: powrót do korzeni 49
Ezoteryczne gierki: przeszkody we wzrastaniu 67
Psychologia snów 83
Wyjście ponad siedem ciał 99
Stawanie się a istnienie 121
Fałsz wiedzy 141
Okna do boskości 155
Właściwe pytanie 173
Równowaga racjonalizmu i nieracjonalności 191

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.