Menu

Boli tylko, gdy się śmieję... (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788308065556 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Ewa Lipska|Stanisław Lem|Tomasz Lem 
  • Wydawnictwo Literackie 
  • Ilość stron 268 
  • Rok wydania 2018 

Opis

Nieznane listy Stanisława Lema i Ewy Lipskiej
Korespondencja odsłaniająca kulisy nieszablonowej przyjaźni
„Gdyby nie to, że mi się nie chce, napisałbym operę Porno, bo zdaje się, że tego jeszcze nie było".
Dwie wybitne osobowości: poetka i pisarz. Obdarzeni talentem, wrażliwością, poczuciem humoru i rozbrajającą autoironią.
Dzieliło ich ponad dwadzieścia lat, lecz łączyło więcej: miłość do literatury i zabawy słowem, umiejętność wnikliwej obserwacji rzeczywistości. Ich korespondencja z lat 80. XX wieku to nie tylko zapis nieszablonowej przyjaźni i zmagań z codziennością,dodatkowo portret ówczesnego życia literackiego Polski i Krakowa.
Jakie wiersze pisał Stanisław Lem?
Czyją poezję najmocniej cenił?
Dlaczego Ewa Lipska chciała zatrudnić referenta?
Boli tylko, gdy się śmieję mieści także zapisy rozmów, jakie poetka i pisarz prowadzili na początku XXI wieku oraz listy, które Ewa Lipska wymieniała z synem Stanisława Lema, który wówczas studiował w USA.
Książka, wzbogacona licznymi fotografiami, ukazuje nieznane oblicze twórczości obojga literatów, ich charaktery oraz trudne czasy, w których żyli. Jej publikacja to jedno z widocznych wydarzeń literackich i kulturalnych ostatnich lat.
Ewa Lipska (ur. 1945) – jedna z najwybitniejszych poetek współczesnych należąca do generacji Nowej Fali. Za każdym razem jednak osobna, tak jak osobna i wyraźna jest jej dykcja poetycka, nieufność do „zastanego" języka, spektakularna metaforyka, gęstość znaczeń, paradoks. Autorka tekstów piosenek, felietonistka. Współzałożycielka, redaktorka i współpracowniczka kilku pism (m.in. Miesięczników „Pismo", „Kraków"). Poprzez dużo lat pracownik polskiej dyplomacji w Austrii. Uhonorowana prestiżowymi nagrodami za twórczość literacką, w tym Nagrodą Literacką Gdynia za tomik Pogłos. Uczestniczka międzynarodowych festiwali literackich, a także pobytów stypendialnych (USA, Niemcy). Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i członek polskiego Pen Clubu i Polskiej Akademii Umiejętności.
Stanisław Lem (1921–2006) – najwybitniejszy polski pisarz fantastyczny, futurolog, filozof i satyryk. Jego książki zostały przetłumaczone na 41 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 30 mln egzemplarzy.
Tomasz Lem (ur. 1968) – ukończył American International School w Wiedniu, studiował fizykę i matematykę na Uniwersytecie Wiedeńskim. Absolwent fizyki na Princeton University. Jest tłumaczem.

Podtytuł: Listy i rozmowy
ISBN: 9788308065556
Kod paskowy: 9788308065556
Autorzy: Lem Stanisław, Lipska Ewa, Lem Tomasz
Wydanie: 1
Rok wydania: 2018
Kod wydawcy: 20385
Miejscowość: Kraków
ilość stron: 268
Oprawa: Twarda
PKWiU: 58.11.19.0
Format: 13.5x22.0cm
Głębokość (mm): 26
Waga: 0.442
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.