Menu

Dzienniki 1950-1962 - Sylvia Plath (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788366335332 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Sylvia Plath 
  • Wydawnictwo Marginesy 
  • Ilość stron 776 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Kompletny zbiór dzienników Sylvii Plath obejmujący dwanaście ostatnich lat jej życia.
W wieku dziewięciu lat Sylvia Plath otrzymała od matki pierwszy dziennik i odtąd aż do samobójczej śmierci w lutym 1963 przelewała na papier wszystkie codzienne zmartwienia, lęki i namiętności, kreśląc tym samym unikatowy autoportret. Ten wyjątkowo intymny obraz pozwala lepiej zrozumieć Plath i jej twórczość, a wyjątkowo wiersze składające się na tomiki Kolos i Ariel. To właśnie dzieła wytwarzane w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy życia zapewniły Plath miano jednej z największych poetek XX wieku.
To wydanie zawiera dwadzieścia trzy zeszyty pochodzące z lat 1950-1962, pochodzące z archiwów Smith College i tekst dwóch notesów rozpieczętowanych poprzez Hughesa tuż przed jego śmiercią w roku 1998. Mamy tu więc okres studiów w Smith College, przerwany w 1953 załamaniem nerwowym, pierwszą próbą samobójczą i hospitalizacją w szpitalu psychiatrycznym, a także czasy nauki w Cambridge. Poznajemy kulisy małżeństwa z Tedem Hughesem, rozpoczęcia kariery akademickiej i prędkiego porzucenia jej na rzecz pisarstwa. W okresie bostońskim Plath dołączyła do literatów skupionych wokół Roberta Lowella, a ostatnie dwa lata spędziła w Anglii. Wszystko to zostało uzupełnione archiwalnymi zdjęciami i rysunkami samej poetki.
Dzienniki dają szansę usłyszenia Plath, przyjrzenia się z bliska jej małżeństwu i śledzenia ewolucji jej ostatnich, zachwycających wierszy.
Andrew Motion
Plath opisuje swój świat ze wstrząsającą wyrazistością - Nową Anglię w latach 50. XX wieku, Cambridge sprzed ery koedukacyjnej, jeszcze pozbawione turystów Benidorm, gdzie ona i Hughes odbywali podróż poślubną, narodziny syna Nicholasa w Devon w 1962. Wszystko to zostało przedstawione w tak obrazowy sposób, iż kiedy oderwiecie wreszcie wzrok od książki, zaskoczy was nagły powrót do tu i teraz... Zapis ludzkiej walki z samym sobą czyni z Dzienników dzieło zniewalające i unikatowe.
John Carey, "Sunday Times"
Przepełnione świetnym pisarstwem świadectwo tego, jak początkująca poetka stała się Sylvią Plath.
Anne Stevenson

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.