Menu

Górecki Geniusz i upór. Darmowy odbiór w niemal 100 księgarniach!

Cechy produktu

  • ISBN 9788324049769 
  • Autor Maria Wilczek-Krupa 
  • Wydawnictwo Znak 

Opis

Pierwsza biografia jednego z największych kompozytorów epoki
Sam siebie określał trzema słowami: choleryk, choleryk, choleryk! Mówił, iż w życiu ogląda się wstecz jedynie w garażu, a żałuje tylko jednego: "że nie temperował jęzora".
Miał być kolejarzem albo górnikiem, ewentualnie księdzem. Został kompozytorem. Przebył jedną z najtrudniejszych dróg do sławy w artystycznym świecie. Wczesna strata matki, wojna, chłodny i wymagający dom, dzieciństwo naznaczone chorobami. Parł do celu z determinacją i uporem na przekór wszystkim.
Trzecią Symfonią pieśni żałosnych op. 36 podbił cały świat. Obfity utwór, nazywany dowodem na istnienie Boga, trafił na szczyt amerykańskich list przebojów, wyprzedzając Stinga i Nirvanę. Światowej sławy reżyserzy nie zdołali namówić go do pisania muzyki filmowej. Odmówił nawet skomponowania ścieżki dźwiękowej do Pasji.
Biografia Henryka Mikołaja Góreckiego jest opowieścią o życiu pod prąd. O uporze, walce o niezależność i niepoddawaniu się presji. Autorka rysuje złożony portret człowieka, którego dominującą cechą była szczerość. Taka jest również jej opowieść - prawdziwa i odarta z blichtru, odsłaniająca dobro i jednocześnie nie ukrywająca zła.

Maria Wilczek-Krupa - dziennikarka prasowa i radiowa, związana m.in. Z "Dziennikiem Polskim", "Kinem", "RMF Classic". Ukończyła teorię muzyki w krakowskiej Akademii Muzycznej. Autorka znakomicie przyjętej biografii Wojciecha Kilara.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.