Menu

Kapelusz na wodzie Gawędy o księdzu Tischnerze (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788324013487 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Wojciech Bonowicz 
  • Wydawnictwo ZNAK 
  • Ilość stron 228 
  • Rok wydania 2010 

Opis

najistotniej znany góralski dowcip opowiadany poprzez Tischnera ma za bohatera nieprzemijalnego Franka Gąsienicę. „Po mnie nic nie zostanie, oprócz tych paru dowcipów - tym raduję się oczywiście - które Franek Gąsienica wymyśla, a ja, jak ten magiel, powtarzam", mówił Tischner podczas jednego z wykładów. Otóż w czasie powodzi w Łopusznej chłopi stali przy moście na Dunajcu i obserwowali, co się dzieje. Przedmiot refleksji był za każdym razem ten sam: czy woda zabierze most, czy nie zabierze. Lecz tym razem chłopów coś zaintrygowało: unoszący się na wodzie góralski kapelusz. Patrzą - stanął na prądzie. Za chwilę - pod prąd. Zaś stanął - i z prądem. „Coz to? Cud?", pyta jeden. „E nie, to Franek Gąsienica. Pedzioł, iż ma w dupie powódź i orze".

Dowcip ten - góralska wersja wezwania: „Róbmy swoje!" - zrobił zrozumiałą karierę w latach stanu wojennego. Przy najróżniejszych okazjach Tischner powtarzał, że nie ma czasów tak złych, aby nie można było uprawiać nauki, a w szczególności - oswajać świata myśleniem.
(fragment)

„Czasami się śmieję, że najpierw jestem człowiekiem, potem filozofem, potem długo, długo nic, a dopiero potem księdzem" - mawiał o sobie Józef Tischner. Nowa książka Wojciecha Bonowicza prezentuje wybitnego myśliciela, duszpasterza i publicystę głównie jako „Józka z Łopusznej", który zjednywał sobie wszelkich ogromnym poczuciem humoru i dystansem do samego siebie. Z połączenia krótkich obrazów powstał barwny portret Tischnera, człowieka nietuzinkowego, wnoszącego ożywczy ferment do polskiego życia intelektualnego i publicznego.

ISBN: 9788324013487
Kod paskowy: 9788324013487
Autorzy: Bonowicz Wojciech
Wydanie: 1
Rok wydania: 2018
Kod wydawcy: 23393
Miejscowość: Kraków
liczba stron: 228
Oprawa: Twarda
PKWiU: 58.11.1
Format: 12.5x20.0cm
Głębokość (mm): 20
Waga: 0.37
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.