Menu

Kartki z dziennika doktora Twardego - Julian Aleksandrowicz (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788308053270 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Julian Aleksandrowicz 
  • Wydawnictwo Literackie 
  • Ilość stron 240 
  • Rok wydania 2017 

Opis

Pierwsze wydanie wspomnień okupacyjnych Juliana Aleksandrowicza ukazało się w 1962 roku czyli wtedy, gdy dzielenie się tymi przeżyciami z innymi nie było zjawiskiem powszechnym. Potem było wydanie powiększone w 1967, trzecie w 1983 i czwarte w 2001.
Wznowienie tych wspomnień może liczyć na nowych czytelników w zupełnie już odmiennej sytuacji, wielkiego zainteresowania okupacyjnymi wspomnieniami Żydów.
Książkę a tym samym biografię autora uwydatnia spomiędzy innych to, iż Aleksandrowicz po przejściu, wraz z rodziną, gehenny w krakowskim getcie brał udział w kampanii wrześniowej, potem wstąpił do oddziałów partyzantki AK i walczył na kielecczyźnie. Są to zatem, jak twierdzi autor: wspomnienia krakowskiego getta i z lasu. Doktor Twardy to partyzancki pseudonim.
Posługując się formą dziennika albo opowiadania stwarza Aleksandrowicz zapis o charakterze autobiograficznego i historycznego świadectwa, przejmujący autentyzmem i prawdą tamtych czasów.
Posłowie napisał Władysław Bartoszewski.
Ocalałem kilka razy w sytuacjach indywidualnego zagrożenia, w których, zgodnie z zasadami logiki, nie miałem prawa ocaleć. Poczucie darowanych dodatkowych lat życia uświadomiło mi, że sensu istnienia należy poszukiwać w życiu dla innych.
Julian Aleksandrowicz
Kartki z dziennika doktora Twardego dedykowane są ludziom prawdziwym: lekarzom, pedagogom, artystom i robotnikom, socjalistom, ludowcom, żołnierzom akowskiej partyzantki, działaczom społecznym konspiracyjnej Rady Pomocy Żydom, słowem, tym wszystkim, którzy swym zachowaniem w tragicznych latach okupacji przywrócili prześladowanym wiarę w sens człowieczeństwa.
Jeden z bohaterów opowieści doktora Aleksandrowicza majster murarski Adamski wyznawca zasady tyle człowiek wart, ile drugiemu może pomóc, przypłacił życiem próby użytecznego wykonywania tej maksymy.
Autor zalicza go do mędrców prawdziwych, a więc ludzi, którzy w trosce o drugiego człowieka znajdują sens istnienia.
Władysław Bartoszewski, "Posłowie"
Julian Aleksandrowicz, pseud. Doktor Twardy (1908 -1988) wybitny lekarz internista, hematolog, filozof medycyny, prekursor polskiej myśli organicznej. W 1933 ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Jagiellońskiego. W trakcie II wojny światowej walczył w kampanii wrześniowej. Przez trzy lata był więziony w getcie krakowskim, z którego uciekł i został aktywnym członkiem Armii Krajowej, odznaczony później Virtuti Militari. Wieloletni kierownik Kliniki Hematologicznej Akademii Medycznej w Krakowie. Lekarz uczony i humanista, lekarz pasjonat, lekarz przyjaciel, człowiek o głębokiej wiedzy i wielkim sercu. Autor książek, m.in.: "Nie ma nieuleczalnie chorych", "Sumienie organiczne", "Wszechstronna nadzieja", "Kuchnia i medycyna" z Ireną Gumowską i z G. Dudą "U progu medycyny jutra". W milenijnym plebiscycie zorganizowanym poprzez Radio Kraków, Gazetę Wyborczą i Telewizję Kraków otrzymał tytuł Krakowianina XX wieku.


Autorzy: Julian Aleksandrowicz
Data premiery: 2017-07-13
EAN: 9788308053270
Format: 12,3x19,7x2,4 cm
ilość stron: 240
ISBN: 9788308053270
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2017
Wydawnictwo: Literackie

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.