Menu

Listy do Luizy - Gustave Faubert (opr. broszurowa)

Cechy produktu

  • ISBN 9788366370012 
  • Oprawa broszurowa 
  • Autor Gustave Flaubert 
  • Wydawnictwo Sic! 
  • Ilość stron 432 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Ułożona przez Ryszarda Engelkinga księga listów pokazuje burzliwą historię chyba jedynej miłości Flauberta, która przypomina trwały związek – wobec Luizy Colet ten oddany sztuce samotnik zdobył się na maksimum tego, na co było go stać.

Wyjątkowość tej relacji na tle innych, czysto seksualnych i przelotnych więzi, dla Gustawa oczywista, umyka jednak Luizie, która żąda niemożliwego: chce, aby Flaubert kochał ją w bardziej tradycyjny sposób.

Perswazje Gustawa, który stara się przekonać o swoim uczuciu, w kolekcji oryginalnych analiz objaśnia swoje zachowanie i odpiera zarzuty o rzekomą oschłość, to jeden z dwóch pokaźnych tematów tej książki. Drugim jest Pani Bovary i praca nad nią, o której autor pasjonująco opowiada, dając wykład swojej estetyki powieściowej.

dobór posiada ponad trzy czwarte listów Flauberta, niektóre we fragmentach. „obszerniejsze i poważniejsze luki w tej korespondencji – pisze we wstępie tłumacz – wynikają z braku listów Luizy. Znamy jedynie bruliony kilku, które czytelnik odnajdzie tu kompletnie.

Głos Luizy słychać na dodatek w cytatach z jej listów przywoływanych nierzadko w odpowiedziach Flauberta i – pełniej – we fragmentach Memorandów, datowanych notatek, z których wybrano praktycznie wszystko, co odnosiło się do Gustawa, i chronologicznie wpleciono pomiędzy jego listy.

Przytoczono także kilkanaście listów napisanych przez świadków opowiadanych wydarzeń”. Powstała właściwie powieść w listach, która na przykładzie Gustawa i Luizy odkrywa cały świat miłosnych cierpień i rozkoszy.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.