Menu

Listy o sztuce - Rilke Rainer Maria

Cechy produktu

  • ISBN 9788379081769 
  • Wydawnictwo słowo obraz terytoria 

Opis

Przecenia Pani z pewnością wpływ moich książek na Panią, jego siłę i znaczenie; żadna książka, równie jak żadne słowne wsparcie, nie może zdziałać nic decydującego, jeżeli ten, do kogo ona trafia, nie jest gotowy na głębokie przyjęcie i poczęcie, jeśli godzina jego powrotu nie nadeszła. Do tego, by ją sobie uświadomić, wystarcza nieraz niewiele znacząca rzecz: czasem książka albo dzieło sztuki, czasem widok jakiegoś dziecka, głos człowieka lub ptaka, tak, w pewnej sytuacji szum wiatru, trzask pod stopami albo - kiedy jeszcze siadywało się przy kominku (co robiłem w życiu od czasu do czasu) - spojrzenie w głąb zmiennego płomienia. Wszystko to, a choćby rzeczy jeszcze mniejsze, pozornie przypadkowe, może pomóc człowiekowi się odnaleźć albo odnaleźć na nowo (jak dzieje się to właśnie u Pani!) i umocnić go w tym odnalezieniu; poeci, tak, ponadto oni mogą być czasem jednym z tych powodów…

Rainer Maria Rilke do Ilse Blumenthal-Weiss,
Château de Muzot, 28 XII 1921

Rilke mieszkał w samotności; jego listy wypowiadane są z głębi samotności, jakby z wnętrza ciemności. Ale ta ciemność - jak osławiona camera obscura - miała swoje oko, swój obiektyw, swoje światło.
Adam Zagajewski

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.