Menu

Ludzie i zwierzęta. Wyd. 2 - Antonina Żabińska (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788308063224 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Antonina Żabińska 
  • Wydawnictwo Literackie 
  • Ilość stron 380 
  • Rok wydania 2017 

Opis

Autobiografia Antoniny Żabińskiej, żony dyrektora warszawskiego ZOO.
Odwaga, która wciąż inspiruje pisarzy i świat filmu
Antonina Żabińska była żoną dyrektora Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. Jej mąż Jan Żabiński stworzył progresywne zoo. Żonę cenił za nieszablonowe umiejętności i intuicję w progresywnaniu ze zwierzętami. Bez antybiotyków, testów i współczesnej wiedzy weterynaryjnej, Żabińska potrafiła wyleczyć nawet szczególnie egzotycznych podopiecznych.
Śmierć zwierząt w trakcie pierwszych bombardowań Warszawy i likwidacja ogrodu nie załamały dyrektorostwa Żabińskich. Kiedy stracili zwierzęta zaczęli ratować ludzi, ukrywając ich na terenie domu i ogrodu.
Antonina miała niezwykły dar oswajania dzikich zwierząt, ten dar wielokrotnie ratował życie domowników, kiedy łagodną wyjątkowością potrafiła odwrócić uwagę faszystów od tego, co się dzieje w willi, którą zwano „Pod Zwariowaną Gwiazdą". Zwierzęce pseudonimy, Offenbach grany jako sygnał ostrzegawczy, skrytki w szafach, piwnicy, bażanciarni, pieczyste z gawronów, a wszystko w towarzystwie mięsożernego królika i kotki, która matkowała lisiętom.
W czasie okupacji Żabińska wraz z mężem, ukrywali zbiegłych Żydów. On wyprowadził z getta dziesiątki uciekinierów, Antonina stworzyła dla nich dom, który dawał namiastkę normalności.
Po likwidacji powstania, Jan Żabiński dostał się do niewoli, a odwaga Antoniny została wystawiona na szczególną próbę, kiedy faszyści zainscenizowali egzekucję jej syna Rysia, albo gdy bez środków do życia z synem, nowonarodzoną córka i kilkoma podopiecznymi osobami musiała uciekać z Warszawy.
W 1965 r. Antonina i Jan Żabińscy, oboje otrzymali tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Za ratowanie Żydów w czasie wojny Jan pozostał pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z gwiazdą, a Antonina Krzyżem Komandorskim.
Z przyjemnością czytam książki pani Antoniny Żabińskiej. Są pisane i miłością, i wiedzą. To ważne, bo ogród zoologiczny nie jest marzeniem zwierząt. Wyłącznie osoba o sporej wrażliwości i znajomości tematu może im zapewnić ulepszony los. Pani Antonina żyła w cieniu męża i choć on sam twierdził, że ma ona niezwykły dar kontaktu ze zwierzętami, to była jedynie żoną dyrektora zoo. Jedynie czy aż? Dzięki niej zobaczymy życie zwierząt i ludzi w ogrodzie zoologicznym, a nie zoo za kratami. - Dorota Sumińska
Fantastyczna książka! To nie jest wyłącznie opowieść o zwierzętach z warszawskiego zoo, lecz też historia niezwykłej kobiety. Ile miała w sobie odwagi?! Klasy!? Miłości do świata! Niewiarygodne! Wzruszyłam się, sięgając po raz kolejny po te wspomnienia i znów przeczytałam je jednym tchem! - Anna Kamińska, autorka Simony. Opowieści o niezwyczajnym życiu Simony Kossak

ISBN: 9788308063224
Kod paskowy: 9788308063224
Autorzy: Żabińska Antonina
Wydanie: 1
Rok wydania: 2017
Kod wydawcy: 20385
Miejscowość: Kraków
liczba stron: 380
Oprawa: Twarda
PKWiU: 58.11.19.0
Format: 15.0x21.5cm
Głębokość (mm): 30
Waga: 0.65
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.