Menu

Ministerstwo Przewodnictwa uprasza o niezostawanie w kraju Amerykańska rodzina w Iranie

Cechy produktu

  • ISBN 9788362376780 
  • Autor Majd Hooman 
  • Wydawnictwo Karakter 

Opis

Fascynująca opowieść o życiu codziennym w Iranie.
Kiedy Hooman Majd przyjeżdża do Teheranu z żoną Amerykanką i kilkumiesięcznym synem, żeby na rok zamieszkać w rodzinnym kraju, inicjuje inaczej spoglądać na Iran. Konfrontacja z codziennością przynosi ciekawe obserwacje: od tych dotyczących specyfiki ruchu drogowego, w którym pieszy musi walczyć o życie, a kierowcy taksówek chowają do bagażnika pasy bezpieczeństwa, by nie uwierały pasażerów, przez czułość, jaką Irańczycy darzą niewiele znaczące dzieci, po stosunek do nowych technice (z zakazanego oficjalnie Facebooka korzystają nawet niektórzy konserwatywni politycy). Ważnym kontekstem dla opowieści jest historyczny moment - Majd przyjeżdża do Iranu w 2011 roku, blisko dwa lata po stłumieniu Zielonej Rewolucji.
Jak pogodzić intensywną modernizację z przywiązaniem do własnej tradycji i respektowaniem zasad szariatu? Jak toczyć normalne życie w kraju, w którym panuje dyktatura? Majd pisze o irańskich obyczajach, życiu codziennym i polityce. Z humorem i autoironią analizuje paradoksy mentalności Irańczyków, ich zwyczajów i dyplomacji. Jak niewiele kto ma dostęp do całego przekroju społeczeństwa; opisuje zakupy w sklepie na rogu ulicy, rozmowy w taksówkach czy na bazarach, lecz też spotkania z politykami i elitą kraju. Znając należycie jednocześnie Iran, jak i Europę i Amerykę, świadomie obiera rolę tłumacza i przewodnika, który pomaga dojrzeć podobieństwa i zrozumieć różnice między kulturami. Jego książka to zarazem osobista opowieść o ponownym spotkaniu z rodzinnym krajem i pasjonujący reportaż, jakiego nikt inny nie mógłby napisać.

Podtytuł: Amerykańska rodzina w Iranie
Tytuł oryginału: The ministry of guidance invites you to not stay
ISBN: 9788362376780
Kod paskowy: 9788362376780
Autorzy: Majd Hooman
Tłumaczenie: Żukowski Dariusz
Rok wydania: 2017
Kod wydawcy: 31163
Miejscowość: Kraków
liczba stron: 374
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
PKWiU: 58.11
Format: 12.5x20.5cm
Głębokość (mm): 25
Waga: 0.472
Język oryginału: angielski
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.