Menu

Moje wspomnienia Stanisław Wojciechowski Tom 1-2 (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788365248190 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Stanisław Wojciechowski 
  • Wydawnictwo Muzeum Historii Polski w Warszawie 
  • Ilość stron 653 
  • Rok wydania 2017 

Opis

Moje wspomnienia to polityczna autobiografia prezydenta odrodzonej Rzeczypospolitej. Stanisław Wojciechowski opowiedział swoje życie jako walkę o byt państwowy Polski. Czytelnikom tej relacji autor może wydać się szlachetnym idealistą, a zarazem pedantycznym wręcz praktykiem. Najtrwalej związany z kooperatyzmem –Wojciechowski upatrywał recepty na polskie problemy we współpracy ludzi o przeróżnych przekonaniach. Jego kariera polityczna skończyła się wraz z przewrotem majowym, podczas którego prezydent przeciwstawił się Józefowi Piłsudskiemu, sięgającemu po władzę siłą.
Moje wspomnienia obejmują okres od lat 80. XIX wieku do grudnia 1922 roku i urywają się, wbrew pierwotnym planom autora, z chwilą wybrania go na głowę państwa. Przedstawione tu doświadczenia polityka i społecznika są pod wieloma względami reprezentatywne dla losów całego pokolenia działaczy, którzy odrzucili postyczniową polityczną bierność, aby po ćwierćwieczu starań o niepodległość przeżywać jej odzyskanie i uczestniczyć w kształtowaniu się II Rzeczypospolitej.

Książka, opracowana poprzez Jerzego Łazora, pokazuje się po raz pierwszy w pełnym profilu, łącznie z pozostawioną w rękopisie drugą częścią. We wstępie Jerzy Łazor analizuje narrację Wojciechowskiego, wskazuje zastosowane w niej źródła i kreśli portret prezydenta, zogniskowany wokół najważniejszych dla niego, jako polityka, relacji: z Edwardem Abramowskim i Józefem Piłsudskim.
Książka Moje wspomnienia Stanisława Wojciechowskiego jest V tomem wydanym w linii 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI. Wspomnienia i pamiętniki przygotowanej przez Muzeum Historii Polski.

ISBN: 9788365248190
Kod paskowy: 9788365248190
Autorzy: Wojciechowski Stanisław
Rok wydania: 2017
Kod wydawcy: 45852
liczba stron: 653
Oprawa: Miękka
PKWiU: 58.11.1
Format: 19.7x13.1
Głębokość (mm): 36
Waga: 0.916
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.