Menu

Noblista z Nowolipek Józefa Rotblata wojna o pokój. Darmowy odbiór w niemal 100 księgarniach!

Cechy produktu

  • Wydawnictwo Znak 

Opis

Nieznana historia doskonałego fizyka z Warszawy

Józef Rotblat ma 36 lat, gdy w tajnym projekcie Manhattan pracuje nad bombą atomową. Jest Polakiem i odmawia przyjęcia brytyjskiego obywatelstwa - będzie poprzez to podejrzany o szpiegostwo na rzecz Związku Radzieckiego. Gdy generuje najstraszliwszą broń masowej zagłady, jego najbliżsi w okupowanej Polsce dzień i noc walczą o przetrwanie. Pół wieku później otrzyma Pokojową Nagrodę Nobla. Trudno uwierzyć, iż ta historia wydarzyła się naprawdę.

Noblista z Nowolipek to nie tylko inspirująca opowieść o człowieku, który miał odwagę sprzeciwić się światowym mocarstwom. To wciągająca, idealnie opowiedziana historia początków fizyki jądrowej, budowy bomby atomowej i rozkręcającego się wyścigu zbrojeń.

Marek Górlikowski dociera do dokumentów FBI, polskiej bezpieki i archiwów noblisty w Londynie i Cambridge. Opisuje dramatyczne wojenne losy rodziny Rotblatów, ale też odsłania kulisy działania jednej z najmocniej kontrowersyjnych organizacji pokojowych świata. Reporter nie krzepi serc. Pyta o cenę światowego pokoju, odpowiedzialność naukowców za wyniki ich badań i w końcu: o polską pamięć o żydowskich sąsiadach i żydowską - o polskich. Jako pierwszy wyjaśnia, co sprawiło, iż Rotblat niestrudzenie powtarzał: "Pamiętaj o swoim człowieczeństwie, reszta jest nieważna“.

Marek Górlikowski - reporter, wieloletni dziennikarz "Gazety Wyborczej“. Czterokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategoriach Dziennikarstwo śledcze, Wywiad i Publicystyka.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.