Menu

Pan od poezji. Darmowy odbiór w niemal 100 księgarniach!

Cechy produktu

  • ISBN 8380794303 
  • Wydawnictwo Fronda 

Opis

Kapitalnie wścibska Joanna Siedlecka wpuściła swym "Panem od poezji" tyle życia do herbertologii - pisał krytyk Andrzej Horubała.
Jej książka o Herbercie jest bowiem barwną opowieścią o życiu pana Cogito od kolebki po grób, dokumentującą jego kolejne etapy: Lwów, Sopot, Warszawę, Paryż, złożoną z relacji imponującej liczby świadków z przeróżnych środowisk: szkolnych kolegów, przyjaciół, pierwszej znacznej miłości i wielu ważnych nazwisk naszej literatury, m.in. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Jerzego Giedroycia.
Jest także w "Panu od poezji" to, czego zwykle szukamy w biografiach - Herbert prywatny, osobisty, intymny. Dręczony chorobą i cierpieniem, alkoholem, "wiecznie w podróży". Pozorny kobieciarz, w istocie bał się pań, unikał trwałych z nimi związków.
Autorka odkrywa na dodatek mroczne, skrywane poprzez Poetę, bolesne rany - poczucie winy za brak udziału w konspiracji z powodu kalectwa i "sromotnej" ucieczki ze Lwowa w marcu 1944, gdy jego rówieśnicy szykowali się do walki.
Pierwsze wydanie książki było nominowane w 2003 r. Do dwóch najważniejszych literackich laurów: Nagrody Nike i Nagrody im. Józefa Mackiewicza.
Drugie wydanie poszerzone zostało o sześć nowych, równie odkrywczych rozdziałów:
- "Czarne słońce" i "Przepraszam za męża" o Katarzynie Herbertowej w roli żony i wdowy po Herbercie;
- "Sopot, Bieruta 8" o obfitej pomocy udzielanej mu przez ukochaną kobietę i rodziców - o czym milczał, "podkręcając" swój mit samotnie zmagającego się z potworem komunizmu;
- "Odwoływać nie będziemy" - o skutkach "Hańby domowej", głośnego wywiadu Herberta z Jackiem Trznadlem o udziale polskich pisarzy w komuniźmie;
- "Dosięgnie mnie ręka tych mężczyzn" o Panu Cogito w trybach bezpieki;
- "Przystań"- portret wymarzonego mieszkania Poety na ulicy Promenada, które okazało się nafaszerowaną podsłuchami pułapką, z sąsiadem - tajnym współpracownikiem.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.