Menu

Sny chociaż mamy wspaniałe Okupacyjne dzienniki Ży - Jeśli zamówisz do 14:00, wyślemy tego samego dnia. Darmowa dostawa, już od 49,90 zł. (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788363444464 
  • Oprawa twarda 
  • Wydawnictwo Centrum Badań nad Zagładą Żydów 
  • Ilość stron 468 
  • Rok wydania 2016 

Opis

Na książkę składają się cztery dzienniki, napisane przez dwóch mężczyzn i dwie kobiety z okolic Mińska Mazowieckiego. Łączy ich nie tylko pochodzenie z tej samej okolicy, wychowanie w religijnych domach i przywiązanie do tradycji – należą także do młodego pokolenia Żydów, pierwszego wychowanego w niepodległej Polsce, świadomego jednocześnie swej żydowskości, jak i swoich praw obywatelskich. Kształcili się w polskich szkołach, angażowali się w działalność żydowskich organizacji młodzieżowych, byli świadomi narastającego w Polsce antysemityzmu, być może myśleli o emigracji. Mieli jednak liczne rodzeństwo, rodziców potrzebujących pomocy, byli związani ze swym miasteczkiem, z żydowskim dziedzictwem i kulturą.

Po wybuchu wojny i wkroczeniu Niemców Brandla, Chaja, Adam i Eli podzielili los wszystkich polskich Żydów – prześladowania, poniżenia, upokorzenia, następnie opaski, prace przymusowe, w końcu getta. W czasie wysiedlenia ukryli się albo uciekli z gett. W kryjówkach pisali swoje dzienniki.

Ukrywali się wśród Polaków i przed Polakami, doznali życzliwości, obojętności, zdrady i morderstwa. Mimo ogromu niepowodzeń i nieszczęść, jakich doświadczali, mimo bólu, strachu, smutku, przygnębienia, apatii i momentów całkowitej rezygnacji wykazywali się energią, pomysłowością, determinacją, żeby ratować siebie i bliskich. Może właśnie dlatego, że nie byli sami, lecz że od ich pomysłowości i odwagi zależało także życie innych, musieli wciąż na nowo mobilizować się do działania, przezwyciężać zwątpienie, rozpacz i strach. Ta odwaga, niezłomność, gotowość do narażania własnego życia, żeby ratować bliskich stanowi – przy wszelkich różnicach – wspólną cechę całej tej nadzwyczajnej czwórki.
"Jaka w człowieku tkwi silna chęć do życia. By ktoś przyszedł i powiedział: potrzebujesz dwa lata żyć w takich warunkach, to bym mu w oczy napluła. Wyobrażałam sobie tę rzecz z góry trzy miesiące, lecz że będzie tak długo, o tem nie śniłam. Dzisiaj miałam taką noc, iż jeszcze kilka takich nocy, a gotowa bym była poderżnąć sobie gardło. [ ] Oka nie mogłam zmrużyć całą noc, a prócz tego tak mnie gryzły wszy i pchły, iż myślałam, iż już mój koniec przyszedł. Szczury zaś nad głową tak budłowały, myślałam, iż mi lada chwila skoczą na głowę. Całe wesele: były piski i budłowanie, cała szczurza rodzina. Ciemno, nic nie mogłam zobaczyć, namacałam wyłącznie grubą pałkę i leżałam z pałką w ręku, coraz waląc w słomę, ale szczury nic sobie z tego nie robiły. Dopiero nad ranem, kiedy zaczęło się rozwidniać, dały spokój. Jestem tak wyczerpana, iż ledwo żyję [ ]."
fragmenty dziennika Brandli Siekierki

"Gdy siedziałem na strychu, przychodziło mi wysłuchiwać nieprzyjemnych rzeczy o Żydach, rzadko kiedy ktoś powiedział o nich prawidłowe słowo. Z reguły jednak bolały mnie uszy od takiej gadki. Jeden mój dobry znajomy powiedział,szczególnie żałuje, że nie wziął do siebie 30 Żydów, bogatych, którzy go o to prosili, bo wyprowadzałby codziennie jednego, zabierał, co by chciał, i zabijał jednym stuknięciem."
fragmenty dziennika Elego Goldsztejna


SPIS TREŚCI

Wstęp
I. Adam Kamienny
Wprowadzenie do dziennika Adama Kamiennego
Dziennik Adama Kamiennego
zdjęcia do dziennika Adama Kamiennego

II. Brandla Siekierka
Wprowadzenie do dziennika Brandli Siekierki
Ja, Fiszbajn Branka, opisałam Dziennik Brandli Siekierki
Aneks
fotografie do dziennika Brandli Siekierki

III. Chajcia Goldsztejn z domu Bursztyn i Eli Goldsztejn
Wprowadzenie do dzienników Chajci Goldsztejn z domu Bursztyn i Elego Goldsztejna
Dziennik Chajci Goldsztejn
Straszliwy wyrok śmierci na Żydów i na wszystko, co żydowskie. Dziennik Elego Goldsztejna
zdjęcia do dzienników Chajci Goldsztejn i Elego Goldsztejna

Podtytuł: Okupacyjne dzienniki Żydów z okolic Mińska Mazowieckiego
seria cyklu: BIBLIOTEKA ŚWIADECTW ZAGŁADY
ISBN: 9788363444464
Kod paskowy: 9788363444464
Autorzy: Kamienny Adam, Siekierka Brandla, Goldsztejn Chajcia z domu Bursztyn, Goldsztejn Eli, Engelking Barb
Redakcja: Engelking Barbara
Tłumaczenie: Polit Monika
Wydanie: 1
Rok wydania: 2016
Kod wydawcy: 31263
ilość tomów: 1
Miejscowość: Warszawa
liczba stron: 468
Oprawa: Twarda
PKWiU: 58.11.1
Format: 16.0x24.5cm
Głębokość (mm): 34
Waga: 0.835
Język oryginału: jidysz
Języki: polski, jidysz
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.