Menu

Sto Lat Mojego Gospodarstwa Pamiętniki Mieszkańców Wsi - Sylwia Michalska,maria Halamska,marek Kłodziński (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788373839922 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Maria Halamska|Sylwia Michalska|Marek Kłodziński 
  • Wydawnictwo Scholar 
  • Ilość stron 288 
  • Rok wydania 2018 

Opis

W prezentowanej edycji zamieszczono teksty 12 pamiętników nagrodzonych i wyszczególnionych w konkursie zatytułowanym „Sto lat mojego gospodarstwa”. Konkurs ten, ogłoszony tuż przed setną rocznicą odzyskania poprzez Polskę niepodległości, był zorganizowany przez Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk, a także Polskie Wydawnictwo Rolnicze i nawiązywał do znanej, a w przeszłości często praktykowanej metody gromadzenia informacji o tym, co postrzegane jest jako ważne i wyraźne.

Zamieszczone w tomie pamiętniki, bogato ilustrowane unikalnymi zdjęciami, poprzedzone są czterema wprowadzającymi tekstami naukowymi autorstwa Sylwii Michalskiej, Barbary Fatygi, producent Kłodzińskiego, a także Marii Halamskiej.

*** Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że pamiętnik to intymna forma przekazu. Opisuje niejednokrotnie zdarzenia i przeżycia szczególnie osobiste. Tym bardziej cieszy nas fakt, że w naszym konkursie na najciekawsze wspomnienia dotyczące gospodarstw rolnych swoimi wspomnieniami zechciało podzielić się 55 osób, opisujących losy swych rodzin i gospodarstw w ciągu stu lat, jakie upłynęły od odzyskania przez Polskę niepodległości.

[…] Czasem historia rodziny toczyła się w jednym i tym samym gospodarstwie. Czasami – jak w przypadku rodzin przesiedleńców – pamiętnik był zapisem stu lat rodzinnych losów podzielonych między dwa domy, z których każdy, także ten nowy, zyskiwał miano rodzinnego.

Te wspomnienia były szczere. Rzeczywistości nie ukazujeno w nich tylko w jasnych odcieńch. […] Znajdujemy w przesłanych nam pamiętnikach opisy nędzy przedwojennej wsi, niedolę i tułaczkę na skutek wysiedleń dokonywanych przez Niemców w trakcie II wojny światowej i skomplikowane powroty oraz nieszczęścia będące skutkiem narzuconego po wojnie ustroju, z nad wyraz ostro zarysowanym obrazem represji związanych z systemem dostaw obowiązkowych.

Główną bohaterką pamiętników jest, oprócz ludzi, ziemia. To wokół niej koncentruje się wysiłek ich bohaterów. To kolejny dowód na to, jak bardzo polski rolnik zrośnięty jest ze swą ziemią – ojcowizną. Na drugim miejscu bohaterowie wspomnień stawiają pracę, pisząc nie tylko o jej trudach, lecz także o jej ogromnej wartości.

ze Wstępu Adama Koziolka, prezesa PWR

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.