Menu

Tajny dziennik żołnierza IV Rzeczypospolitej - Jeśli zamówisz do 14:00, wyślemy tego samego dnia. Darmowa dostawa, już od 99,99 zł. (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788360748855 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Baraniecki Jan 
  • Wydawnictwo VON BOROWIECKY 
  • Ilość stron 270 
  • Rok wydania 2016 

Opis

Generał brygady Jan Baraniecki jest autorem „Tajnego dziennika żołnierza IV Rzeczypospolitej". Autentyczne zapiski prowadzone od chwili wprowadzenia stanu wojennego do dziś odzwierciedlają ewolucję poglądów zawodowego żołnierza, absolwenta Wojskowej Akademii technicznej (Wydział Mechaniczny), dowódcy m.in. Eskadry technicznej 3. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego 16. Dywizji Lotnictwa Myśliwsko-Szturmowego i innych jednostek. Zapiski prowadził w ukryciu, postanowił je opublikować dopiero dzisiaj, ponieważ, jak sam pisał: „Zasada „trójcy osobistej" dominuje w naszym socjalizmie w całej rozciągłości. Pisze i mówi się jedno, myśli się – drugie, robi – trzecie. Z tego wychodzi to, co jest – realny socjalizm komunistyczny."
Autor uczestniczył w wielu dochodzeniach dot. Wojskowych katastrof lotniczych, w jednej z nich, z powodu niemożności dogadania się ze stroną sowiecką, zażądał arbitrażu międzynarodowego. Strona sowiecka, o dziwo, zgodziła się bez pokaźniejszych oporów, lecz na „przewodniczącego" arbitrażu wyznaczyła Węgry. Podczas dochodzenia, jak wspomina autor, „wśród profesorów rosyjskich była kobieta, która przyznawała się do polskich korzeni. Ona jako pierwsza poparła nasze wnioski i podpisała protokół wspólnych badań. Trzej rosyjscy profesorowie i dwaj pułkownicy odłożyli podpisanie dokumentu do następnego dnia. Taki częściowo podpisany protokół zdeponowaliśmy w sejfie dyrektora Instytutu i oplombowaliśmy naszą pieczęcią. Jakież było nasze zdumienie dzień później, kiedy oznajmiono nam, że w sejfie – mimo nienaruszonych plomb – protokołu nie ma! Jak się wkrótce okazało, razem z protokołem przepadła także pani profesor, która złożyła podpis razem z nami "
Na temat tzw. Pierestrojki, swoje zdanie wyrazili mieszkańcy b. Imperium sowieckiego, skrupulatnie zapisane poprzez gen. Baranieckiego w jego pamiętniku w latach 90.: „Zapytałem między innymi, trochę prowokacyjnie, co to właściwie jest ta ich pierestrojka, bo u nas dużo się o tym mówi, ale konkretów brak. Ten bardziej rozmowny i ufny albo po prostu odważniejszy, wskazał na jakąś gablotę i pyta: - Widzisz tę szafę? – Widzę – odpowiedziałem. – Jeżeli przeniesiesz ją tam – tu wskazał ręką przeciwległą ścianę – to będzie właśnie pierestrojka. Reszta zostaje bez zmian "

ISBN: 9788360748855
Kod paskowy: 9788360748855
Autorzy: Baraniecki Jan
Rok wydania: 2016
Kod wydawcy: 25378
liczba stron: 270
Oprawa: Miękka
PKWiU: 58.11.1
Format: 14.5x20.5cm
Głębokość (mm): 15
Waga: 0.34
Język oryginału: polski
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.