Menu

Żołnierze Wyklęci Tom 1 Wspomnienia i relacje (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788376745718 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Marek A Koprowski 
  • Wydawnictwo Replika 
  • Ilość stron 432 
  • Rok wydania 2017 

Opis

Walczyli i umierali za wolną Polskę. Niektórym udało się przeżyć...
Wspomnienia tych, dla których II wojna światowa nie skończyła się w 1945 roku. Tych, którym sumienie nie pozwalało biernie godzić się na zbrodniczy ustrój wprowadzony Polsce po „wyzwoleniu".
Żołnierze pod dowództwem Antoniego Żubryda „Zucha", Hieronima Dekutowskiego „Zapory" czy Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca" nie poddali się. Nadal zbrojnie stawiali opór komunistom. Wielu z nich – zbyt wielu – przypłaciło to życiem. W niniejszym tomie skategoryzowane zostały relacje tych, którzy ocaleli.
Są to członkowie Konspiracyjnego Wojska Polskiego, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość i innych organizacji podziemnych. Wspominają oni wojnę, walkę z komunistami, pobyt w ubeckich więzieniach i katowniach. Niektórzy z nich otwarcie mówią, iż to, że żyją, zawdzięczają jedynie szczęściu.
Dzięki ich opowieściom poznajemy bliżej postaci szeregowych żołnierzy i dowódców, ich charaktery i słabości. Słowa bezpośrednich uczestników opisywanych wydarzeń pozwalają inaczej spojrzeć na wybory dokonywane poprzez Żołnierzy Wyklętych oraz na codzienne ich życie w konspiracji. Dzięki tak osobistej perspektywie „Zapora" czy „Jastrząb", nie przestając być bohaterami, stają się w naszych oczach bardziej ludzcy.
Marek A. Koprowski
Pisarz, dziennikarz, historyk zajmujący się motywem wschodnią i losami Polaków na Wschodzie. Plonem jego wypraw i poszukiwań jest niemało książek, z czego kilkanaście ukazało się nakładem Wydawnictwa Replika. Za linię Wołyń. Epopeja polskich losów 1939–2013 otrzymał Nagrodę im. Oskara Haleckiego w kategorii „najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku". Jest także laureatem nagrody „Polcul – Jerzy Bonicki Fundation" za działalność na rzecz utrzymania kultury polskiej na Wschodzie.
Marek Koprowski jest jednym z najciekawszych polskich popularyzatorów historii.
„Do Rzeczy"

ISBN: 9788376745718
Kod paskowy: 9788376745718
Autorzy: Koprowski Marek A.
Format: 16.0x23.0cm
Głębokość (mm): 35
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.