Menu

Muzyka w prawie autorskim - Mania Grzegorz - książka

Cechy produktu

  • ISBN 9788322451250 

Opis

„Małżeństwo z rozsądku” – bo tak można określić relację prawa i muzyki – nigdy nie było ani poprawnie przypasowane, ani szczęśliwe. Tym bardziej dziś, gdy muzyka ma za sobą przewrót iście kopernikański – technologia nagraniowa była wszak tym, czym rozwój druku dla literatury, a internet przeobraził kanały dystrybucji utworów.

Nie sposób mówić i pisać o muzyce tak, jak czyniono to w XIX wieku. Tymczasem wydaje się, że prawo autorskie wciąż tak właśnie ją postrzega. Z tego względu książka inicjuje się od analizy samego fenomenu muzyki i sposobu jej rozumienia poprzez prawo autorskie.

Następnie omawiane są problemy ochrony mikrocałości muzycznych, plagiatu i analizowane są przypadki szeroko rozumianych zapożyczeń muzycznych (aranżacje, stylizacje, wariacje, cytat, parodia, pastisz, sampling i niemało innych strategii).

Książka stanowi pierwszą od lat tak obszerną i kompleksową analizę relacji prawa autorskiego i muzyki. Asygnowana jest jednak nie tylko dla prawników, lecz – dzięki użytecznym podsumowaniom – dla kompozytorów, wykonawców, wszelkich osób zajmujących się muzyką i jej rozpowszechnianiem.

Z funkcjonalnych podsumowań dowiesz się m.in., że: Muzyka nie powstaje w bańce, żadna twórczość nie jest wolna od wpływów, inspiracji, bagażu nie tylko społecznego i kulturowego, ale i realnie muzycznego.

Nie ma w prawie kryteriów ilościowych, które pozwalałyby rozstrzygać, ile nut może być zbieżnych, ile nut można zapożyczyć i ile – minimalnie –taktów czy sekund podlega ochronie. Nieprawdziwe jest przekonanie, iż cudzy utwór można rozpowszechniać, o ile dokonuje się tego we własnej aranżacji.

Plagiat to sprawa ucha, nie oka. Muzyka istnieje w pełni dopiero w wykonaniu i odbiorze, więc analiza samego tekstu nie starczy do tego, żeby przesądzić plagiat.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.