Menu

Mijanie czasu - Stanisław Kuczkowski

Cechy produktu

  • ISBN 9788379000555 

Opis

Pierwsza publikacja autora, którego całe jego życie prowadziło do momentu napisania tej książki. „Mijanie czasu" dzieje się w określonym rozmiarze 1950-1965. Czas utrwalony jest jakby w „odcinkach" - przeważnie określanych poszczególnymi latami. Towarzyszymy dorastaniu bohatera, jedynaka bez wrodzonej umiejętności prędkiego asymilowania się w grupie. Nieśmiałego, jednocześnie spragnionego opieki i towarzystwa. Dziecka, które oceniało świat przez treści czytanych książek.
Wątkiem z całą pewnością wciągającym jest motyw zapoznawania się syna z nieznanym ojcem - na tle wcale nie takiego abstrakcyjnego, bo znanego autorowi dobrze miasteczka. Ale aby do tego doszło, młody człowiek musi wsiąść w pociąg, wbrew niechęci do opuszczania swojego wygodnego, ciekawego świata. Co się wydarzy, gdy chłopiec zdążył swoją nieśmiałość pokryć arogancją i jest teraz samolubnym, bogatym wyrostkiem – a ojciec to człowiek niedołężny i konkretnie dotknięty czas?
Jak w życiu, także tu jest miejsce na miłość. Krzysztof, bohater powieści zadaje sobie jedno
z najmocniej powszechnych pytań – czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie? I znajduje odpowiedź ciekawą – tak, jak atrakcyjne są pytania, które do niej prowadzą. Powieść napisana jest w sposób istotnie wciągający, toteż wespół z autorem krytycznie przyglądamy się relacji głównego bohatera, zastanawiając się, czy to nie deficyty w relacji intymnej z rodzicem prowadzą ich oboje ku miłości, mającej te braki rekompensować. Co bohater zrobi z uzyskaną odpowiedzią?

Autor sprawnie porusza się między niełatwą specyfiką czasów, w których dzieje się powieść, a życiem powszednim, dolą ludzką. W trakcie lektury zyskujemy możliwość poczucia losów okupacyjnych, trudów życia na ówczesnych Ziemiach Odzyskanych, dotykamy wydarzeń Polskiego Października. A jednocześnie odkrywamy radość powrotu do dzieciństwa, gdzie są codzienne męczarnie chodzenia do szkoły, ale też niecodzienne, bo jedyne w roku rodzinne wakacje w Sudetach. Ta książka jak przypływ, rejestruje rzeczy, które odchodzą, po to, aby znaleźć swój sens w cyklicznych powrotach. Dużą jej wartość stanowią autentyczne, nieczesane żadną nową myślą czy korektą fragmenty korespondencji, związane z wieloletnią pracą i pobytem przodka autora na Syberii.

ISBN: 9788379000555
Kod paskowy: 9788379000555
Autorzy: Kuczkowski Stanisław
Rok wydania: 2013
Kod wydawcy: 31966
Miejscowość: Konin
ilość stron: 346
Oprawa: Miękka
PKWiU: 58.11.1
Format: 14.0x20.0cm
Głębokość (mm): 20
Waga: 0.41
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.