Menu

HISTORYCZNY KIŚCIEŃ - MACZUGA Z 2 KULAMI

Cechy produktu

  • Producent WŁOCHY 

OpisWYOBRAŹ SOBIE JAK TA atrakcyjna REPLIKA UDEKORUJE TWOJE WNĘTRZE.

WYOBRAŹ SOBIE PEŁNE PODZIWU I ZAZDROŚCI MINY TWOICH ZNAJOMYCH.

WYOBRAŹ SOBIE JAKĄ RADOŚĆ MOŻESZ SPRAWIĆ TAKIM PREZENTEM OBDAROWANEJ OSOBIE.

(AG27/2.01)

Materiał:
drewno i stal

Producent: Włochy

długość trzonka 36 cm

długość kompletna 65 cm
waga: 1.8 kg

„Kiścień - rodzaj broni obuchowej używanej w średniowieczu, składającej się z drewnianego trzonka, do którego łańcuchem, sznurem lub rzemieniem przymocowano bijak, służący do zadawania ciosów przeciwnikowi. Zwany także mylnie korbaczem lub morgenszternem. Trzonki kiścieni mogły mieć najróżniejszą długość, głównie jednak wynosiła ona ok. 30–40 cm. Bywały również kiścienie ich pozbawione, w postaci kuli na rzemieniu, który owijano dookoła ręki. Bijak miał na ogół postać stalowej kuli najeżonej kolcami, choć istniały również bijaki gładkie oraz stworzone z innych materiałów (nad wyraz wczesne ich wersje): rogu, kości, brązu. Zdarzały się kiścienie o 2 lub nawet 3 bijakach, każdym zawieszonym na własnym łańcuchu.

W przeciętniewiecznej Europie kiścienie pojawiły się wpierw na Rusi (ok. X w.), przejęte od koczowniczych ludów ze wschodu. Od XI w. Były wykorzystywane w Europie Zachodniej, okres największej świetności tej broni przypada na wiek XV. Kiścienie wykorzystywane były jednocześnie poprzez jazdę jak i piechotę, choć sposób walki tą bronią, wymagający szerokich zamachów, wykluczał wykorzystanie kiścienia poprzez piechotę walczącą w szyku zwartym.

W innych językach nieraz nie ma rozróżnienia pomiędzy kiścieniem a cepem bojowym"1.

1-Kiścień [online]. Wikipedia: wolna encyklopedia, 2011-08-02 11:34Z [dostęp: 2011-08-24 15:05Z]. Dostępny w Internecie: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Ki%C5%9Bcie%C5%84&oldid=27486047

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.