Menu

NIEMIECKI RĘCZNY GRANAT TRZONKOWY Stielhandgranate M-24 737

Cechy produktu

  • Producent Denix 

Opis

NIEMIECKI RĘCZNY GRANAT TRZONKOWY Stielhandgranate M-24


(737)

Materiał:
stop cynku i aluminium i drewno

Producent: Denix Hiszpania

wysokość 35 cm
waga: 0,8 kg

To nie jest blaszana zabawka tylko realistyczna replika, której wagę poczujesz w rękach (waga i rozmiary wzorowane na oryginale).

"Stielhandgranate – ręczny granat trzonkowy używany w armii niemieckiej poprzez całą drugą wojnę światową. Pierwsze granaty trzonkowe były wytworzone podczas pierwszej wojny światowej. Wyposażenie granatu w drewnianą rękojeść usprawniało dalekie i celne rzuty.

Historia konstrukcji
Na początku lat 20. XX w. Zarząd Uzbrojenia Reichswehry postanowił wprowadzić do uzbrojenia nowy typ granatu trzonkowego. Nowa budowa miała się znamionować obszerniejszą niezawodnością a także być przypasowana do długookresowego magazynowania. Prace zakończyły się wprowadzeniem w 1924 roku do uzbrojenia granatu "Stielhandgranate 24 mit Brennzunder 24" (Stielhgr.24 mit Bz.24). Równocześnie zaczęto produkować granat ćwiczebny Ubungsstielhandgranate.24 mit Bz.24.

Pierwsze serie granatów Stielhgr.24 miały na korpusie hak służący do mocowania granatu na pasie,błyskawicznie przestano go montować, ponieważ okazało się, że żołnierze i tak noszą granaty wsunięte za pasy. Zmodyfikowano także detonatory na bardziej oporne na wilgoć. Nową wersję oznaczono jako "Stielhandgranate 39 mit Brennzunder 39". Opracowano także granaty dymne Nebelhandgranate 39 o konstrukcji wzorowanej na Stielhandgranate.

W 1942 roku Zarząd Uzbrojenia Waffen-SS opracował koszulkę odłamkową (stalowa rura nakładana na głowicę granatu) zwiększającą liczba odłamków powstających po wybuchu granatu. Wkrótce potem podobną koszulkę opracował Zarząd Uzbrojenia Wehrmachtu. W końcowym okresie 1/3 tworzonych granatów była wyposażona w takie koszulki.

Ocenia się,tworzono ok. 100 mln sztuk tych granatów.

Wersje Stielhandgranate
Stielhandgranate 24 mit Brennzunder 24 - pierwsza wersja
Stielhandgranate 39 mit Brennzunder 39 - wersja z nowym bardziej wytrzymałym na wilgoć zapalnikiem i detonatorem.
Ubungsstielhandgranate.24 mit Brennzunder.24. - granat ćwiczebny wielorazowego stosowania. Posiadał korpus z perforowanej blachy zawierający niepokaźny ładunek prochu czarnego. Granaty ćwiczebne miały korpusy malowane na czerwono.
Nebelhandgranate 39 - granat dymny. W denku głowicy znajdowało się osiem otworów poprzez które wydostawał się dym. Na głowicy namalowane były trzy poziome białe paski. Ponieważ dochodziło do pomyłek z granatami bojowymi na trzonkach późniejszych linii granatów dymnych wykonywano trzy nacięcia.
Część niemieckiej instrukcji granatu

Uzbrojenie, rzucanie i rozbrojenie granatu:
1. Odkręcić rękojeść od korpusu.
2. W trzon mechanizmu zapalającego ostrożnie wstawić detonator, następnie na korpus granatu nakręcić do oporu metalową nakrętkę rękojeści.
W celu rzucenia granatu należy:
1. Odkręcić kapturek zabezpieczający od rękojeści.
2. Wyjąć porcelanową kulkę (lub pierścień) z gniazda rękojeści.
3. Wziąć w lewą rękę porcelanową kulkę (albo pierścień) i zdecydowanym ruchem wyrwać rozcieracz, następnie natychmiast rzucić granat w kierunku celu.
W celu rozbrojenia granatu należy:
1. Ostrożnie odkręcić korpus granatu od rękojeści.
2. Wyjąć z trzonu mechanizmu zapalającego detonator.
3. Ponownie nakręcić do oporu korpus granatu na rękojeść.

Opis konstrukcji
Granat Stielhandgranate był granatem zaczepnym. Składał się z metalowego korpusu zawierającego materiał wybuchowy i drewnianej, wydrążonej w środku rękojeści z drewna bukowego. Rękojeść była z obu stron zakończona gwintem. Do górnego był przykręcony korpus granatu i mechanizm zapalający, do dolnego – osłona zabezpieczająca. Pod osłoną znajdował się porcelanowy pierścień połączony sznurem z zapalnikiem tarciowym"1.

1-Stielhandgranate [online]. Wikipedia: wolna encyklopedia, 2010-01-13 17:38Z [dostęp: 2010-03-4 18:23Z]. Dostępny w Internecie: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Stielhandgranate&oldid=19940660

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.