Menu

TARCZA GLADIATORA PUGNUM Z FILMU SPARTAKUS KREW I PIACH (WS884508)

Cechy produktu

  • Producent Płatnerze 

Opis

TARCZA GLADIATORA PUGNUM Z FILMU SPARTAKUS KREW I PIACH

Prezentowany model jest wierną repliką oryginału.

REPLIKI NASZEJ marki uwielbianE SĄ przez NAJWYŻSZEJ KLASY KOLEKCJONERÓW.

wyśmienicie NADAJĄ SIĘ NA upominek M.IN. DLA: SZEFA, MĘŻA, CHŁOPAKA ITP.

W OFERCIE POSIADAMY TAKŻE wytwornE OPAKOWANIA DREWNIANE oraz SZEROKĄ GAMĘ towarÓW DO EKSPOZYCJI REPLIK BRONI PALNEJ I BRONI BIAŁEJ, TAKICH JAK: RAMY, ZAWIESZKI, STOJAKI, TABLA itp.


Producent: Płatnerze ( WS884508 )

wysokość 41 cm

waga: 1,4 kg

Model ten produkowany jest z mosiądzu

CIEKAWOSTKA:

Spartakus - (zm. 71 p.n.e.) niewolnik, gladiator rzymski, z pochodzenia prawdopodobnie Trak. Przywódca powstania niewolników. Był organizatorem i przywódcą największego powstania niewolników w starożytnym Rzymie (73-71 p.n.e.), w którym wzięło udział około 100 tys. Wojowników (niewolników i gladiatorów). Powstanie pozostało krwawo stłumione poprzez producent Krassusa. Spartakus zginął w walce, jego ciało nie pozostało odnalezione. 6 tys. Pojmanych powstańców ukrzyżowano wzdłuż via Appia, a ich krzyże podpalono. Nie jest pewne, czy Spartakus był rzeczywiście Trakiem. Przypisywano mu tę narodowość, ponieważ jako gladiator był szkolony w trackim stylu walki. Prawdopodobnie był dezerterem z rzymskiej armii, potem rozbójnikiem. Ponownie schwytany przez Rzymian, został sprzedany do szkoły gladiatorów w Kapui. W czasie buntu najpierw pokonał strażników, następnie zbiegł ku Wezuwiuszowi i tam powoli zaczął tworzyć armię złożoną z niewolników i zbiegłych gladiatorów. Pierwszy o jej sile miał przekonać się Klaudiusz Glaber, wysłany poprzez pretora Publiusza Wariniusa. Śmierć poniosło wówczas 3000 żołnierzy rzymskich. Spartakus, jako genialny gladiator, przez pewien czas pełnił stanowisko nauczyciela w szkole gladiatorów w Kapui, uczył cennych "sztuk" tej walki. Od jego imienia pochodzi nazwa "spartakiada"1. 1-Spartakus [online]. Wikipedia: wolna encyklopedia, 2010-01-27 11:07Z [dostęp: 2010-03-4 16:39Z]. Przystępny w Internecie: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Spartakus&oldid=20120606 Buzdygan (węg. Bozdogan - pałka, tur. - maczuga) broń obuchowa pochodzenia wschodniego, metalowa głowica osadzona na trzonku o długości ok. 60 cm. Trzonek był drewniany, okuty blachą lub w całości metalowy, czasami z ukrytym wewnątrz sztyletem (odmiana perska). Głowica zbudowana była z piór (typowo 6 do 8, choć były buzdygany o ponad 20 piórach) promieniście rozchodzących się od drzewca. Pióra w jej formie bojowej miały zarys trójkątny lub trapezowy, zwężający się ku dołowi. W wersji paradnej pióra bywały zaokrąglone, obite metaliczną albo złotą blachą, wysadzane klejnotami Liczne odmiany mozna było spotkać na obszarze od Chin do Francji, a w Europie wystepowały od X do XV w., używane równocześnie przez piechotę jak i jazdę. Na Rusi znany był w dodatku jako sześciopiór. W Polsce od XVI do XVIII wieku stanowił oznakę władzy oficerskiej w kawalerii narodowego autoramentu: rotmistrzów, pułkowników, poruczników i chorążych. Użytkowana także w Ameryce Południowej między innymi w Państwie Inków. Od roku 1992 czasopismo Polska Zbrojna przyznaje raz w roku nagrodę Buzdygany dla wyróżniających się osobowości, osobom związanym z obronnością - oficerom, politykom, dziennikarzom i przemysłowcom, wszystkim tym, którzy twórczo zmieniają otaczającą ich rzeczywistość, przyczyniając się do rozwoju Wojska Polskiego i wzrostu obronności

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.