Menu

Inność jako wartość (opr. broszurowa)

Cechy produktu

  • ISBN 9788324235773 
  • Oprawa broszurowa 
  • Autor Janusz Dobieszewski 
  • Wydawnictwo Universitas 
  • Ilość stron 180 
  • Rok wydania 2020 

Opis

Książka jest zbiorem studiów, szkiców i esejów autora z ostatnich lat, które konsoliduje pewna wspólna przestrzeń problemowa, mianowicie najszerzej rozumiana filozofia kultury. To najszersze rozumienie filozofii kultury jest tu wszakże na tyle płynne i na tyle „nieortodoksyjne”, iż przestrzeń tę nazwano skromnie „filozofią kultury i okolicami”, zaś tymi okolicami byłyby: filozofa społeczna, filozofia polityki, filozofia historii, estetyka i krytyka literacka.

Pierwsza część książki wydaje się najwłaściwiej przynależeć do nawet rygorystycznie rozumianej filozofii kultury i dotyczy pewnego jej fragmentu, określanego jako „filozofia turystyki”. Opatrzono tę poddyscyplinę cudzysłowem w związku z jej jednak nieustabilizowaną pozycją w przestrzeni refleksji filozoficznej, jednak doświadczenia badawcze autora pozwalają mu właściwie zdjąć z niej ów nawias, a także widzieć w niej twórcze penetrowanie pogranicza filozofii i takich dyscyplin jak antropologia kultury, antropologia historyczna, filozofująca refleksja nad społeczeństwem.

A dodatkowo w zupełnym centrum staje tu kwestia innego i inności. A ponieważ kwestia ta była widoczną inspiracją także innych studiów filozoficznych autora, to uznał on za osiągalne i prawidłowe dołączyć je do „turystycznego” zrębu głównego tej książki.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.